Spor
  • 31.1.2024 13:07

Ne oldu Ali Koç?.. Suudi Arabistan'da 6 sinemada Atatürk filmi oynuyor

Ali Koç'un 'Tişört' provokasyonu elde kaldı: Suudi Arabistan'da Atatürk filmine engel yok
Süper Kupa Finali öncesinde Atatürk üzerinden yürütülen provokasyonla hedef gösterilen Suudi Arabistan’ın bu konudaki gerçek tavrı Atatürk filmiyle netlik kazandı.

Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa Finali müsabakasını siyasi şova dönüştüren mihrakların “Atatürk” temelli gerilim projesi sonuç vermemişti. Suudi Arabistan’daki maça Atatürk tişörtleriyle çıkılmasına Riyad yönetiminin müsaade etmediği, İstiklal Marşı’na izin verilmediği, Türk bayraklarına engel olunduğu iddialarıyla sosyal medyada korkunç kampanya yürütülmüş, Fenerbahçe ile Galatasaray’ın maça çıkmayıp ülkeye dönmesiyle gerilim tırmandırılmıştı. Fakat İstiklal Marşı ve bayrak iddialarının tamamen yalan olduğu, Atatürk’lü tişört ile “Ne mutlu Türk’üm diyene” pankartı ile maça çıkma talebinin ise maç gününe kadar yapılmayıp teamüllere aykırı olarak son dakikada gündeme getirildiği için geri çevrildiği belirlenmişti.

Irkçılık üzerinden başlatılan karalama kampanyası ile Arabistan özelinde İslam dinine yönelik karalama kampanyası yürütülmüş, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) aleyhine dahi sosyal medyada iğrenç paylaşımlar yapılmıştı.

FİLMİ ENGELLEMEDİLER

28 Şubatvari provokasyonla hedef tahtasına oturtulan Suudi Arabistan yönetiminin Atatürk hakkındaki tavrının ne olduğu, Atatürk filmiyle görüldü.

Amerikan Disney Plus şirketinin yapımında sahnelenen “Atatürk 1881 - 1919” isimli filmin Türkiye ile birlikte Suudi Arabistan’da da gösterime girdiği öğrenildi. Atatürk filminin Suudi Arabistan’daki 6 sinemada izleyiciyle buluştuğu bildirildi.

Atatürk filminin her iki bölümünün de Riyad'da Türkçe olarak sinemaseverlerle buluşturulduğu kaydedildi.

Başkent Riyad’da beyazperdeye taşınan Atatürk filminin sahnelendiği sinema salonları şöyle listelendi:

Panorama 10

Riyad Gallery 9

Riyad Park

Empire Cinemas

Riyad Front‎

Riyad Khurais

PARA MI ATATÜRK MÜ? MASKELERİ İNDİREN FİLM

Sezon başında Disney Plus’ın “en önemli projemiz” dediği dizi, platformun bütün dünyada yaptığı karar değişikliği dolayısıyla yayın planından çıkarılmıştı. Ermeni lobilerinin baskısıyla kararın alındığı öne sürülmüştü.

Fox’un şirket ortaklarından Disney Plus’ın bu kararına, Türkiye’de önde gelen birçok “Atatürkçü” oyuncu sessiz kalmıştı.

Güncellenme Tarihi : 1.2.2024 18:19

İLGİLİ HABERLER