Eğitim
  • 31.3.2013 13:15

''Neşter tutan eller hedefi 12'den vuruyor''

ANKARA - Türk ordusunun hekim ve hemşirelerinin yetiştirildiği Gülhane Askeri Tıp Akademisindeki (GATA) kız öğrenciler, silahlı eğitimlerde hedefi 12'den vuruyor.
Anadolu Ajansı (AA) zorlu bir sınavla girilebilen GATA Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu'ndaki eğitimleri görüntüledi.
Hem tıp hem de askeri eğitim verilen Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde halen 40'ı bayan, 109'u farklı ülkelerden gelenler olmak üzere toplam 709 öğrenci eğitim görüyor.
Tıp Fakültesi'nde Arnavutluk, Afganistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Makedonya ve Kazakistan ordusu için de askeri hekimler yetiştiriliyor.
Fakültenin ilk iki yılında uygulamalı ve teorik askerlik eğitimi alan öğrencilere, bir askerin muharebe şartlarında hayatta kalabilmesi için gerekli tüm bilgiler veriliyor. Öğrenciler, yıl sonunda uygulamalı atışlı tatbikata katılıyor.
Bayan öğrenciler de bu eğitimlerde erkek meslektaşlarından geri kalmıyor.

-Sivil hemşireler-

GATA Hemşirelik Yüksekokulu'nda yıllardır sivil hemşire de mezun ediliyor. Yüksekokulda entegre eğitim sistemi temel tıp bilimleri, zorunlu dersler ve mesleki dersler esas alınarak, beceri eğitimlerini de içine alan komiteler şeklinde uygulanıyor.
Teorik derslerde soru-cevap, tartışma, proje sunumu, grup çalışması gibi interaktif öğrenme yöntemleri kullanılıyor. Laboravutar çalışmasındaysa mesleki uygulamalar, öğretim üyesi nezaretinde maket ve malzemeler kullanılarak yapılıyor.

-Atıcılık takımında kızlar da var-

GATA Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu öğrencileri, boş zamanlarını müzik, resim ve spor gibi uğraşlarla değerlendiriyor. Öğrenciler, özel günler ve milli bayramlarda da tiyatro ve müzikli gösteriler hazırlıyor.
Silahla atıcılıkta Türkiye çapında başarıları bulunan GATA takımında, hedefi 12'den vuran kız öğrenciler de bulunuyor. Kız öğrenciler, takım ruhu ve disiplinli çalışma becerisi kazandırdığı için atıcılığı tercih ettiklerini dile getiriyor.
Gülhane Askeri Tıp Akademisi öğrencilerinin askeri ve sağlık alanındaki faaliyetlerine ilişkin fotoğraflar, Anadolu Ajansı ile Genelkurmay Başkanlığı'nın ortaklaşa hazırladığı ''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' sergisinde beğeni toplamıştı.

AA

 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:43

İLGİLİ HABERLER