Dünya
  • 6.12.2023 10:19

Netanyahu'nun koruması Genelkurmay Başkanının üstünü aradı ortalık karıştı

İsrail Başbakanı'nın koruması Genelkurmay Başkanını Aviv Kochavi'nın üstünü aradı, tepkilere yol açtı..

İsrail'de Netanyahu - bürokrasi krizi büyüyor. Netanyahu'nun korumalarının, 'dinleme cihazı' şüphesiyle savaş kabinesi toplantısına giren Genelkurmay Başkanı'nın üstünü aramak istediği öne sürüldü.

"Evimiz İsrail" Partisi Lideri Avigdor Lieberman, aramanın tüm İsrail ordusu askerleri için bir aşağılama olduğunu belirterek aramayı şiddetle kınıyor.

İsrail’in Kanal 13 televizyonu, İsrail hükümetine bağlı Savaş Kabinesi’nde “sıra dışı bir olay” yaşandığına ilişkin bir haber yayımladı.olay, 7 Ekim’den sonra Gazze yönelik İsrail saldırılarını görüşmek üzere hükümet bünyesinde kurulan ve Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yanı sıra Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ile üst düzey İsrailli bakan ve güvenlik yetkililerinden oluşan savaş kabinesinde yaşandı.

 Kanal 13'ün aktardığı şok edici olayda, İsrail Başbakanı'nın koruması, Genelkurmay Başkanı'nın savaş konseyine girişi üzerine eşyalarında kayıt cihazı arama talebinde bulundu. 

Haberde, Halevi’nin yaşanan olaya öfkelendiği ve salonda bulunanlara olaydan duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdiği belirtildi.

Haberde görüşüne yer verilen Başbakanlık kaynakları, “güvenlik görevlilerine herhangi bir talimat verilmediğini” savunurken, “güvenlik görevlilerinin oturuma katılan kimsenin yanında kayıt cihazı olmadığından emin olmak istediklerini” aktardı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından yapılan yorumlarda durumun, Netanyahu ile devlet bürokrasisi arasındaki fikir ayrılıklarının bir yansıması olduğu vurgulandı.

Buna yanıt veren "Evimiz İsrail" Partisi Lideri Avigdor Lieberman, aramanın tüm İsrail ordusu askerleri için bir aşağılama olduğunu belirterek aramayı şiddetle kınadı. Bunun sadece Genelkurmay başkanına değil bütün İsrail askerlerinin yapılmış ağır bir hakaret olduğunu belirten Lieberman, Netaryahu'dan özür dilemesini istedi..

Lieberman ayrıca megaloman Netanyahu'nun savaşı yönetmesine izin vermekten ne pahasına olursa olsun kaçınılması gerektiğini vurgulayarak İsrail hükümetinin iç cephesinde derinleşen bir krizin altını çiziyor.

Güncellenme Tarihi : 6.12.2023 10:44

İLGİLİ HABERLER