Gündem
  • 27.11.2021 14:58

Ölümcül Omicron mutasyonu taşıyan hasta Mısır üzerinden Türkiye'ye girmiş

Omicron varyantı tespit edilen kadın Türkiye’den uçmuş..

Güney Afrika'da ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonu 'Omicron'un tespit edildiği Belçikalı kadının, Mısır'dan Türkiye aktarmalı olarak ülkesine döndüğü açıklandı. Avrupa’da ilk kez Belçika’da tespit edilen mutasyonun ardından hükümet, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında tedbirleri sıkılaştırdı.

Güney Afrika’da tespit edilen ve “Omicron” olarak adlandırılan yeni Covid-19 mutasyonunun Avrupa'da ilk kez Belçika'da tespit edilmişti.

The Guardian’da yer alan habere göre, İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, Avrupa’daki ilk “Omicron” vakasının Mısır’dan Türkiye aktarmalı ülkesine dönen bir kadında tespit edildiğini açıkladı.

Seyahatinden 11 gün sonra hafif grip benzeri semptonlar gösteren kadının, hiç corona virüsü aşısı yaptırmadığı belirtildi. Vakanın virüse Mısır'da mı Türkiye'de mi yoksa Belçika'da mı yakalandığı henüz netlik kazanmadı.

Javid yaptığı açıklamada, söz konusu varyanta mevcut aşıların etki edip etmediğine ilişkin kaygı yaşadığını belirterek “Bu yeni varyantın halk sağlığı için önemli bir risk oluşturabileceğinden endişe duyuyorum” dedi.

Birleşik Krallık’ta henüz söz konusu varyanta ilişkin vaka tespit etmediklerini ifade eden Javid, diğer varyantlardan daha bulaşıcı olabileceği gerekçesiyle ülkede önlemler alındığını açıkladı.

BELÇİKA’DA YENİ KARARLAR

Güney Afrika’da tespit edilen ve “Omicron” olarak adlandırılan yeni Covid-19 mutasyonunun Avrupa'da ilk kez Belçika'da tespit edilmesinin ardından hükümet, Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında tedbirler sıkılaştırdı.

Salgının yayılmasını ve sağlık sistemi üzerindeki yükü hafifletmek için alınan tedbirler arasında, tüm restoran ve bar gibi işletmelerde bir masaya en fazla 6 kişinin oturmasına izin verilecek ve söz konusu işletmeler en geç 23.00'da kapatılacak.

Gece kulüpleri bir sonraki duyuruya kadar kapalı kalacağı ifade edilirken, spor müsabakalarına seyirci alınmayacağı açıklandı.

Söz konusu yeni tedbirlerin 27 Kasım'dan itibaren uygulanmaya başlayacağı ve 15 Aralık’ta yapılacak olan değerlendirmeye kadar 3 hafta boyunca yürürlükte kalacak.

Belçika'da 16 Kasım-22 Kasım haftasında günlük ortalama 16 bin 762 yeni vaka tespit edilirken, söz konusu haftada vaka sayısında yüzde 48’lik artış yaşandı.

Belçika'da şu anda 669’u yoğun bakımda olmak üzere 3 bin 462 kişi hastanelerde Covid-19 nedeniyle tedavi altında bulunuyor.

Belçika'da, salgının başından bu yana 1 milyon 679 bin 861 kişide Covid-19 tespit edilirken, 26 bin 792 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Omicron varyantı hızla yayılıyor...

Dünya genelinde baskın varyant olan ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan Delta varyantı ile mücadelemiz bitmeden yeni kabus başladı B.1.1.529 olarak bilinen, yeni adı ile "Omicron" varyantı sadece bir gün içinde hayatımızın odak noktasına oturdu. Ülkeler alarm durumuna geçip peş peşe önlemler alırken, yeni varyantla ilgili korkutan detaylar da tek tek ortaya çıkmaya başladı...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrika'dan yayılan ve B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adı, "Omicron" olarak değiştirildi.

DAHA BULAŞICI 

Bu mutasyonun diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olduğunu belirtilen DSÖ, açıklamasında "Bu mutasyon, bazıları endişe verici olan çok sayıda mutasyona sahiptir. Ön bulgular yeni mutasyonun daha yüksek bulaşma riski taşıdığı yönünde" ifadelerine yer verdi.

ENDİŞE MUTASYONU 

Omicron mutasyonunu taşıyan vaka sayısının Güney Afrika'daki giderek arttığını belirten DSÖ, yeni mutasyonunu "Endişe Mutasyonu (VOC)" olarak sınıflandırdığını kaydetti.

BİR ÜLKEDE DAHA GÖRÜLDÜ 

Yeni varyanta Avrupa`da ilk kez Belçika`da rastlandı. Bugün Almanya Sosyal İşler Bakanı, Omicron varyantının Almanya'da da görüldüğünü duyurdu. Böylece görülen ülke sayısı 6'ya yükseldi.

Şimdiye kadar Güney Afrika`da 77, Botswana`da 4, Hong Kong`da 2, İsrail, Almanya ve Belçika`da birer vaka görüldü. Ancak yetkililer, B.1.1.529 olarak da bilinen varyantın zaten tespit edilmeden yayılıyor olabileceği konusunda uyarıyor.
 

Güncellenme Tarihi : 27.11.2021 15:11

İLGİLİ HABERLER