Gündem
  • 31.10.2013 16:05

Ortalığı karıştıracak Türkiye iddiası!

Gazete, ‘El Kaide cihatçı grupları Suriye’ye Türkiye’den akın ediyor’ başlıklı haberinde aralarında İngilizlerin de bulunduğu dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen cihat grupların Türkiye’de güvenli yerlerde saklandıktan sonra El Kaide’ye katılmak için Suriye’ye girdiklerini iddia etti.
Yabancı cihatçıların Suriye'de Batı’nın desteklediği Özgür Suriye Ordusu gibi muhalif grupları gölgede bıraktığını belirten yazı, El Kaide'nin Türk topraklarını kullanma yeterliliğinin NATO üyesi olan ülkenin Suriye'deki iç savaşta oynadığı rol hakkında sorular beslediğini aktardı.
Türkiye’nin isyancıları en başından beri desteklediği savunulan yazıda şu ifadeler yer aldı: Türk hükümetinin El Kaide hakkında Batı’nın endişelerini paylaştığı varsayıldı. Ancak uzmanlar, Türkiye'nin bu silahlanmaya göz mü yumduğu ya da kontrolünü mü kaybettiği konusunda giderek artan kaygılar olduğunu söylüyor’
Dış ülkelerden gelen cihatçıların akışından sorumlu Abu Abdulrahman gazeteye verdiği röportajda, farklı ülkelerden her gün mücahitlerin buraya geldiğini söyledi. El Kaide’nin güvenli evlerinden birinde Skype hesabından konuşan gönüllü, gazeteye ‘gönüllü cihatçıların Türkiye’ye vardığında El Kaide’ye katılmaları için belli bir prosedür var. Eğer katılmak istiyorsan, tam bir Müslüman olmalısın, ajan olmadığını belirlemek için seni araştırmak zorundayız. Eğer yabancıysan ağımızdaki birinin seni tavsiye etmesi gerekir’ diye konuştu.

10 BİN DOLAYINDA CİHATÇI SURİYE’YE GİRDİ

Gazete, El Kaide’ye katılmak için gelen cihatçı grupların Türkiye’nin Suriye sınırına yakın köylerinde sahte isimlerle kiralanan evlerde saklandıklarını ve sınırı güvenli olarak geçebilmek için haftalarca bekleyebildiklerini yazdı. Gazete, analistlere dayandırdığı bilgiye göre 10 bin dolayında yabancı savaşçının Suriye’de olabileceğini söyledi.
Daily Telegraph, bir analistin Türkiye’nin Antakya’nın da bulunduğu sınır illerinden Suriye’ye giriş yapan yabancı cihatçılara göz yumduğu, sonuç olarak cihatçıların sınıra yakın köy ve kentleri kontrolleri altına alarak Türkiye tarafında bir ‘dikene’ dönüştüğü yorumunu aktardı.
Türkiye’nin ise bu iddiaları yalanladığı belirtilen yazı, bir Türk yetkilisinin aşırıcıların ve terörist unsurların Türk topraklarına girmesine göz yummayacakları açıklamasını yer vererek Türk polisinin El Kaide’nin güvenli evlerini kapatmaya çalıştıklarını ve bu evlere baskınlar düzenlediklerini ayrıca Türk yetkililerinin sınır kontrollerinin kalitesini de iyileştirmeye başladıklarını yazdı.

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 10:47

İLGİLİ HABERLER