Gündem
  • 30.3.2014 18:19

Oy verme işlemi sona erdi

Türkiye genelinde oy verme işlemi sona erdi. 52 milyonun üzerinde seçmen bugün oy vermek için sandık başına gitti. Doğu illerinde oy verme işlemi 16’da sona ererken, batıda oy verme işlemi saat 17’de sona erdi. Bazı illerde çıkan muhtarlık seçimi kavgaları sonucunda 8 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi ise yaralandı.

Sandıklar kapandı, oy sayımına geçildi.

Saat 17:00 itibarı ile Türkiye genelinde oy verme işlemi sona erdi.

Sandıklar açılarak oy sayımına geçildi. Türkiye nefesini tutarak sonuçları beklemeye başladı.

Toplam 194.495 sandıktan 1.870’ü açıldı.  Yüzde 1 civarında oy oranı belli oldu.

YSK'nın açıkladığı yayın yasağı saat 21:00'da sona eriyor. Ancak son gelen bilgiler bu saatin geçmiş seçimlerde olduğu gibi 19:00'a çekilebileceği yönünde...

OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANDI

Oy verme işlemi, Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Eskişehir, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce’de saat 08.00 itibariyle başladı. Bu illerde oy kullanma işlemi saat 17.00’da sona erdi ve Türkiye genelinde de oy verme işlemi tamamlanmış oldu.

26 siyasi partinin katıldığı seçimde 81 ilde kayıtlı 52 milyon 695 bin 831 seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullandı. Büyükşehir olan 30 ilde seçmenler biri büyükşehir olmak üzere iki belediye başkanı, belediye meclisi üyeleri, muhtar ve ihtiyar heyeti seçerken, diğer 51 ildeki seçmenler de bunlara ilave olarak il genel meclisi üyeleri için de oy kullandı.

Sandık başlarında kuyruklar oluştu. Bu da seçime yüksek katılım olacağının işareti olarak değerlendirildi.

Yerel seçimde, belediye başkanlıkları, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri ve muhtarlıklar için oy kullanılacak olması da oy verme işlemini yavaşlattı.

Seçim nedeniyle tüm illerde yoğun güvenlik önlemi alındığı gözleniyor. 

EKSİ 10 DERECEDE SANDIK BAŞINA GİTTİLER

Erzurum'da iki gündür etkili olan kar yağışı bugün sabah saatlerinde yerini soğuk havaya bıraktı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye düştüğü Erzurum'da özellikle yaşlılar erken saatlerde sandık başına gitti.

Baharın yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi Cumartesi akşamında itibaren başlayan kar yağışı nedeniyle yeniden beyaza büründü. Tipini de etkili olduğu kentte karayolu ulaşımında aksamalar meydana geldi. Tüm bunlara rağmen bugün yapılan yerel seçimlerde vatandaşlık görevini yerine getirmek için sabahın erken saatlerinde uyanan Erzurumlular sandık başına gitti. 07.00'de oy verme işleminin başladığı kentte, saatlerini bugünden ileri alanlar oy kullanacakları yerlere bir saat öncesinden gitti. Görevlilerin uyarıları üzerine vatandaşlar tekrar evlerine döndü.

Kar yağışının gün içerisinde hafif şekilde yağacağını belirten Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü yetkilileri kar kalınlığının 11 santimi bulduğu Erzurum'da hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğünü açıkladı. Yetkililer, gün içerisinde beklenen sıcaklığını ise 5 derece olacağını bildirdi.

VAN, BİTLİS VE HAKKARİ

Hakkari, Bitlis'te oy verme işlemi saat 07.00'da başladı. Van ve Hakkari'de oy kullanma işleminin başlamasının ardından seçmenler sandıkların önünde kuyruk oluştururken, Bitlis'te ise yoğun kar yağışı tipi nedeniyle çok az sayıda vatandaş sabah sandık başına gidebildi.

Yerel seçimler için oy verme işlemi Van, Bitlis ve Hakkari'de saat 07.00'de başladı. Van'da 577 bin 186 seçmen 2 bin 227 sandıkta, Hakkari'de 148 bin 424 seçmen 533 sandıkta, Bitlis'te ise 185 bin 261 seçmen 843 sandıkta oy kullanacak. Oy verme işleminin başlamasıyla Van ve Hakkari'de seçmenler oy kullanacakları okullara akın etti. Sandık önlerinde uzun kuyruklar oluşurken, Bitlis'te yoğun kar yağışı ve fırtına vatandaşların evlerinden çıkmasına izin vermedi. Bitlis'te çok az sayıda seçmen evlerine yakın olan okullarda sandık başına gidebildi.

BİTLİS'TE YOĞUN KAR YAĞIŞI

Van, Hakkari, Bitlis'te oy verme işlemi saat 07.00'da başladı. Van ve Hakkari'de oy kulanma işleminin başlaması ardından seçmenler sandıkların önünde kuyruk oluştururken, Bitlis'te ise yoğun kar yağışı tipi nedeniyle çok az sayıda vatandaş sabah sandık başına gidebildi.

Yerel seçimler için o yverme işlemi Van, Bitlis ve Hakkari'de saat 07.00'de başladı. Van'da 577 bin 186 seçmen 2 bin 227 sandıkta, Hakkari'de 148 bin 424 seçmen 533 sandıkta, Bitlis'te ise 185 bin 261 seçmen 843 sandıkta oy kullanacak. Oy verme işleminin başlamasıyla Van ve Hakkari'de seçmenler oy kullanacakları okullara akın etti. Sandık önlerinde uzun kuyruklar oluşurken, Bitlis'te yoğun kar yağışı ve fırtına vatandaşların evlerinden çıkmasına izin vermedi. Bitlis'te çok az sayıda seçmen evlerine yakın olan okullarda sandık başına gidebildi.

SEÇİM SABAHI KAR SÜPRİZİ

Samsun'da yerel seçimde oy kullanmak için sabah erken kalkanlar, kar sürpriziyle karşılaştı.

Karla karışık yağmurun ardından havanın soğumasıyla birlikte kara dönüşen yağış aralıklarla devam ediyor. Baharın gelmesi beklenirken kentte otomobillerin üzeride ve ağaçlarda kar birikti.

Meteoroloji Bölge müdürlüğü Samsun'da hava sıcaklığının -2 derece olduğu ve hafta içinde havanın soğuk ve yağmurlu geçeceğini belirtirken, yüksek kesimlerde kar kalınlığının 5 santimetreyi bulduğu belirtildi.

32 İLDE OY VERME İŞLEMİ BİTTİ

Yerel seçimler için 32 ilde saat 07.00'de başlayan oy kullanma işlemi sona erdi.

YSK kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'teki seçmenler saat 07.00'den itibaren oy vermeye başlamıştı.

Bu illerdeki seçmenlerin oy verme işlemi saat 16.00'da sona erdi. Oy verme saati dolduğu sırada sandık başında bulunan vatandaşlar sandık kurulu başkanlarınca tespit edilerek, oy kullanmaları sağlanacak.

Bu illerin dışında kalan Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Eskişehir, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce'de saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 17.00'de sona erdi.

DHA
 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 06:27

İLGİLİ HABERLER