Dünya
  • 29.11.2017 01:00

Pentagon’dan "PKK/PYD’ye silah desteği" açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bazı gazetecilerin  sorularına yazılı verdiği yanıtta, PKK/PYD’ye verdikleri büyük araçlar ve ağır  silahları geri toplama niyetinde olduğunu açıkladı.

Pentagon, dünkü basın toplantısında Pentagon sözcüsü Albay Rob  Manning’e bazı gazetecilerce sorulan sorulara bugün yazılı cevap verdi.

Bir gazetecinin "dağıtılan silahların toplanması aşaması olacak mı?"  şeklindeki sorusunu Pentagon, "Niyetimiz spesifik tehditler ortadan  kaldırıldıktan sonra büyük araçlar ve ağır veya personelce kullanılan silahların  toplanmasıdır." şeklinde yanıtladı.

Açıklamada ayrıca ABD askerlerinin de sahada silahların kullanımını  izlediğini ve ABD’nin destek verdiği kuvvetlerin ABD desteğinin ön koşulu olan  Cenevre Konvansiyonu ve Silahlı Çatışma Kanunlarına riayet etmeyi kabul ettiği  öne sürüldü.

"Bakan’ın (Jim Mattis) dediği gibi Cenevregörüşmelerini desteklemek  için mi SDG’ye (PKK/PYD) silah veriyorsunuz?” şeklindeki bir soruya ise Pentagon  yetkilileri, DEAŞ ile mücadelenin devam ettiğini ve DEAŞ’a kalıcı bir yenilgi  için yapılması gerekenlerin bulunduğunu öne sürerek ABD’nin PKK/PYD'ye destek  vermeye devam edeceğini yineledi.

Açıklamada desteğin detayları paylaşılmazken, PKK/PYD’ye verilen  desteğin gözden geçirildiği hatırlatıldı.

İLGİLİ HABERLER