Gündem
  • 30.6.2023 18:50

Pervin Buldan'dan gazoz kararı.. Yeril seçime kendi adaylarımızla göreceğiz

Son seçimde ülkü genelinde CHP'ye oy veren HDP, Kılıçdaroğlu'nun kaybetmesiyle büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Yüzde 8 civarında oy verdiği CHP'den hiç bir şey alamayan HDP yönetimi kendi tabanından da tepki çekmişti.
HDP'li bir vekil, “CHP'ye dünyaları verdik bir gazoz bile alamadık” sözüyle yaşadıkları travmayı anlattı. Verdiği desteği rağmen CHP kanalından gelen, "seçimi HDP yüzünden kaybettik sözleri hem Kandil'i hem de parti yönetimini isyan ettirdi.

Genel seçimlerde Millet İttifakı’nın Cumburbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veren HDP’nin yerel seçimlerde nasıl bir yol izleyeceği merak konusu olmuştu. Yerel seçim sürecine ilişkin konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Büyükşehirler başta olmak üzere her yerde adaylarımızı çıkaracağız” dedi.

Türkiye’de 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veren HDP’nin önümüzdeki yerel seçimlerde nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyordu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kurban Bayramı dolayısıyla ziyaret ettiği Van’da yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Büyükşehirler başta olmak üzere her ilde aday çıkaracaklarını duyuran Buldan, şunları söyledi:

“Yerel seçimler elbette ki hepimiz açısından önemli. İktidar bir kez daha devletin bütün imkanlarını kullanmaya çalışacak. Biz de bütün illerimizde büyükşehirler başta olmak üzere her yerde adaylarımızı çıkararak bu mücadelenin içerisinde varlığımızı ve mücadelemizi bir kez daha ispat etmek üzere, bu seçimlerde iyi bir çalışma temposuyla büyük bir başarı elde etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

 

YOL HARİTASI NASIL OLACAK? HDP Mİ YEŞİL SOL MU

Buldan, partinin aktif siyasete HDP’den mi yoksa Yeşil Sol Parti’den mi devam edeceklerine ilişkin ise şunu söyledi: “Bu kararlarla birlikte kongreye gideceğimizi ifade ettik. Kongrede, yeni bir planlama ve yeni bir anlayışla yeni yüzlerle, yeni canlarla bu süreci karşılamak üzeri bir değişim ve dönüşümü başlatmak üzere bir süreç başlayacak. Muhtemelen Eylül ayı gibi kongremizi gerçekleştirip, HDP ile mi yola devam edeceğiz, Yeşil Sol’la mı devam edeceğiz, Yeşil Sol’un ismi mi değişecek? bütün bunlar şu an tartışma konusu. Bir komisyon kurduk. Bu komisyonumuz çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

Güncellenme Tarihi : 30.6.2023 21:52

İLGİLİ HABERLER