Gündem
  • 27.4.2022 20:34

PKK'lılar İsviçre'de Kürt Bölgesi Yönetimi temsilciliğini bastı

Ellerinde PKK flamaları ile Kürd Bölgesi’nin İsviçre temsilciliği binasına girmek isteyen bir grup polis tarafından engellendi.

Bugün öğlen saatlerinde bir grup, İsviçre’nin Bern kentinde bulunan Kürd Bölgesi temsilciliği binasını bastı.

Rûdaw’a konuşan Kürd Bölgesi İsviçre Temsilcisi Dr Fevzi Qedur, ellerinde PKK flamaları taşıyan grubun temsilcilik binası önüne geldiğini, önce slogan attıklarını ardından da 9 kişilik bir grubun binaya girdiğini söyledi.

Qedur, içlerinden birinin bıçaklı olduğu grup üyelerinin tamamının polis tarafından gözaltına alındığını bildirdi.

Dr. Fevzi Qedur, “Binanın önünde toplanan grup belli ki planlı gelmişti. Önce slogan attılar, sonra içeri girdiler. Birinci kattaki kapı ve pencereleri kırdılar, bahçeyi dağıttılar” dedi.

Saldırganlar hakkında davacı olduklarını dile getiren Qedur, polisin eylem hakkında soruşturma başlattığını aktardı.

“Türkçe konuşuyorlardı”

Öte yandan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Bern Temsilcisi Serbest Nerweyi de, “Göstericilerin bazıları Almanya’dan gelmişti. Sözde Türkiye’ye karşı protesto düzenlemek için gelmişlerdi ama çoğu Türkçe konuşuyordu” dedi.

Nerweyi, “Saldırının ardından çok sayıda vatandaşımız bizi arayarak binayı korumak için gelmek istediklerini söyledi. Ancak biz buna ihtiyaç olmadığını belirttik. Meselenin bu şekilde büyümesini istemiyoruz” şeklinde konuştu.

KDP temsicisi, “Gözaltına alınan kişiler haklarında açılan dava nedeniyle deport edileceklerdir. Çünkü yasalar böyle gerektiriyor” diye belirtti.

Güncellenme Tarihi : 27.4.2022 20:39

İLGİLİ HABERLER