Asayiş
  • 20.8.2009 00:46

PKK'YI TEK BAŞINA YENDİ!..

Fransa'nın Strasbourg kenti yakınlarındaki Selastat'ta yaşayan Kahramanmaraşlı Süleyman Soğan'ın kabusu, altı yıl önce, babaannesinin adını taşıyan bir kimsesizler yurdu yaptırmak istemesiyle başladı.

Bu amaçla para toplamak üzere bir gece organize eden Soğan, gecede PKK'lıların propaganda yapmasını engelleyince, toplanan 25 bin euroyu ceza olarak örgüte kaptırdı. PKK'nın "Sessiz kalmasını" istediği işadamı olayı medyaya duyurunca da başı belaya girdi.

Soğan'dan intikam almak için harekete geçen terör örgütü 13 Mart 2003'te, Soğan'ın 14 yaşındaki oğlunu kaçırdı. Fransız polisi, Hakan'ı kaçıran "Gabar" kod adlı Bayram Çamur'u yakaladı. Bu gelişmeye rağmen Hakan'ın izi bulunamadı.

Bayram Çamur da 13 ay sonra tahliye edildi. Bu sırada, Süleyman Soğan'a, "Sefkan" kod adı verilen oğlunun Kuzey Irak'taki örgüt kampında çekilmiş fotoğrafları ulaştırıldı. Ardından, "Oğlun Fransa'ya geri döndü. Gel al" denilerek bir eve çağrılan Soğan, burada bayılıncaya kadar dövüldü. Örgüt üyeleri, "Oğlunun peşini bırak" diyerek tehdit ettikleri Soğan'ı sokağa bırakıp kaçtı.

ANNE FELÇ GEÇİRDİ

Soğan pes etmedi ve oğlunu aramayı sürdürdü. "14 yaşındaki bir çocuk, kimliksiz, pasaportsuz nasıl Fransa sınırından dağa kaçırılabildi?" diyerek Fransa'ya 2 milyon euroluk tazminat davası açan Soğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'e bir mektup yollayıp "Fransız Hükümeti olarak, açıkça PKK'ya karşı olduğunuzu söyleyebiliyor musunuz?" diye sordu.

Avrupa Konseyi ve AİHM'e de başvuran acılı baba, Türkiye'ye gelerek Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'na dilekçe yazdı. Soğan, Strasbourg'a yaptığı ziyaret sırasında da Başbakan Erdoğan'a bir mektup ileterek yardım istedi.

Bu süreçte anne Ayşe Soğan, felç geçirirken, Hakan'dan iki yaş büyük olan ağabeyi Ali Soğan psikolojik sorunlar nedeniyle akıl hastanesine yatırıldı. Mücadeleye devam eden Süleyman Soğan ise, Birleşmiş Milletler'de geçen yıl 9-10 ve 11 Eylül'de düzenlenen "Terör Mağdurları Sempozyumu" na katıldı.

Her gün 3'er dakikalık konuşma yapan Kürt kökenli baba Soğan, PKK'nın insanları nasıl perişan ettiğini anlattı. Soğan, "Benden intikam almak ve terör örgütüne taraftar kazandırmak için anne baba sevgisine muhtaç yavrumuzu kucağımızdan aldılar" diye başladığı konuşmasını "Terörizm mağduru bir kişi olarak tüm üye ülkeleri tedbir almaya davet ediyorum" diyerek tamamladı.

FRANSIZ İSTİHBARATI

Babanın bu kararlı mücadelesi yetkilileri harekete geçirirdi. PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Kandil'deki sorumlulara, "Hakan'ı bırakın" talimatı gitti. Hakan Soğan, Erbil'de, Fransız istihbaratı DGSE'nin elemanlarına teslim edildi. Buradan da, özel bir savaş helikopteri ile Fransa'ya götürüldü.

14 yaşında bir çocukken kaçırılan Hakan'a, 6 yıl sonra, 20 yaşında bir yetişkin olarak kavuşan Soğan Ailesi büyük sevinç yaşadı. Hakan'ın dönüşüyle birlikte kabustan uyandıklarını söyleyen Süleyman Soğan, "Orada, aç susuz geçirdiği günleri, acı içinde akıp giden yılları anlatmıyor. Biz de sormuyoruz. Önemli olan yanımıza gelmesi. Diğerlerinin de kurtulması gerek" dedi.

İLGİLİ HABERLER