Asayiş
  • 30.10.2008 11:49

POLİS, 14 AYDIR TAKİP ETTİĞİ ÇETE OPERASYONUNDA DÜĞMEYE BASTI: 44 GÖZALTI

BURHAN KARADUMAN - FERDİ DURDU
MALATYA - Malatya Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin Malatya, Antalya, Adıyaman ve Ankara'da ihalelere fesat karıştırma, çek-senet tahsilatı, tehdit gibi çok sayıda iddiayla suçlanan organize suç çetesine yönelik olarak yürütülen operasyon hakkında, basın açıklaması yaptı.
Kahya, Mart 2007'de bir vatandaşın 270 bin YTL'lik bir çek tahsilatı hususunda kendilerine şikayette bulunduğunu hatırlatarak, "Biz 2007 yılı Mart ayından itibaren vatandaşın şikayeti üzerine bu konuyu takip ettik. O günden bu yana 16 ayrı işlem yapıldı. Yapmış olduğumuz çalışmalarda bir silahlı çetenin çek-senet tahsilatı, adam kaldırma, ihaleye fesat karıştırma ve tehdit olaylarıyla ilgili bir çalışma yaptık. Çalışmalarımızda örgütün şemasının çıkarılması için projeli bir çalışma yaptık. Projemiz devam
ediyordu. Salı günü eş zamanlı olarak Malatya, Antalya, Adıyaman ve Ankara'da operasyonu başlattık. Şu anda Malatya'da 44 kişi gözaltında. Yaptığımız çalışmalar ile 4-5 kişiyi daha gözaltına alacağız. Ayrıca, operasyon devam ettikçe yeni isimler de çıkabilir diye düşünüyorum. Şu ana kadar bir kalaşnikof, 5 adet tabanca, 5 adet ruhsatsız av tüfeği ve 250 civarında mermi ele geçirdik. Operasyon esnasında bazı dokümanlarda ele geçirildi. Çalışmalarımız devam ediyor" dedi.
Kahya, gözaltına alınan şüphelilerden 5'inin kamu personeli olduğunu kaydederek, "Kamu kurumlarının ismini vermezsek daha uygun olur. Bir kişi müdür yardımcısı, diğer personeller üst düzeyde değil. Şuanda soruşturmaya başladık ve ifadeler alınıyor. İfadeler alındıkça yeni isimler çıkıyor. Cuma günü şüphelileri adliyeye sevk edeceğiz. Bizim dışımızda diğer illerde 5 kişi gözaltına alındı. Biz de 5 kişi alacağız. 1 kişi yurt dışında, diğerleri Malatya ve diğer 3 ilde. Gözaltına alınan şüphelilerden her
sektörden var. Bize olay ilk intikali senedin tahsilatıyla ilgiliydi. Hepsiyle ilgili tahkikat yaptık" şeklinde konuştu.
Kahya, operasyonun 2007 Mart ayından bugüne kadar çetenin şemasını ortaya çıkarmak amacıyla yapıldığını söyledi. Bu arada gözaltına alınan şüpheliler, çeşitli hastanelerde sağlık kontrolünden geçirildi.

Güncellenme Tarihi : 15.5.2016 04:50

İLGİLİ HABERLER