Dünya
  • 26.6.2023 19:12

Prigojin tarih verdi: Wagner'in varlığı sona eriyor!

Rusya'nın Wagner paralı asker grubunun lideri  Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hafta sonu Moskova'da iptal edilen isyan yürüyüşünün Rusya'da "çok ciddi güvenlik sorunlarını " ortaya çıkardığını söylerken  , Başkan Vladimir Putin'i devirmek istemediğinde ısrar etti.

Wagner lideri Prigojin tarih vererek duyurdu: Wagner'in varlığı sona eriyor!
Son dakika haberi... Rusya'nın paralı asker grubu Wagner ile Rus devleti arasında yaşanan krizde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Wagner'in lideri Yevgeniy Prigojin, başlattığı isyan sonrası ilk kez açıklamada bulundu. Wagner'in varlığının sona ereceğini kaydeden Prigojin, "Rus askerlerinin kanını dökmemek için geri döndük. Wagner 1 Temmuz itibarıyla varlığına son verecek." şeklinde konuştu. İşte Rusya'daki Wagner krizindeki son durum ve Prigojin'in açıklamalarının ayrıntıları...

SON DAKİKA | Wagner lideri Prigojin tarih vererek duyurdu: Wagner'in varlığı sona eriyor!

 Rusya'da isyanın başrolünde olan Wagner grubunun lideri Prigojin, başlattığı isyan sonrası ilk kez açıklamalarda bulundu. Prigojin yaptığı açıklmada Wagner'in lağvedileceğini de duyurdu.Prigojin "Rus askerlerinin kanını dökmemek için geri döndük. Wagner 1 Temmuz itibarıyla varlığına son verecek." dedi

 

SON DAKİKA | Wagner lideri Prigojin tarih vererek duyurdu: Wagner’in varlığı sona eriyor!

 

"HİÇ  SALDIRI GÖSTERMEDİK AMA HELİKOPTERLER TARAFINDAN VURULDUK"

Prigojin saldırıya uğradıklarını belirterek "Adalet yürüyüşü başlattık, onlar bize füzeyle saldırdı. Hiç saldırı göstermedik ama füzeler ve helikopterler tarafından vurulduk." ifadelerini kullandı.

WAGNER GRUBUNUN RUS YÖNETİMİNE İSYANI

Özel güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner'e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna'yı terk ederek sınırdaki Rostov bölgesine girmişti.

Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), "silahlı isyan" suçlamasıyla ceza davası açmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner'in isyanını "vatana ihanet" olarak nitelendirmişti. Prigojin, Moskova'ya gideceklerini açıklamış, Kremlin yönetimi ise ülkenin pek çok bölgesinde güvenlik önlemlerini artırmıştı.

Güncellenme Tarihi : 26.6.2023 19:57

İLGİLİ HABERLER