Sağlık
  • 31.3.2021 11:53

Prof. Dr. Uğur Şahin'in de gözü korktu!.. Acil ve sert önlem alın

Prof. Dr. Uğur Şahin'den kritik yaz uyarısı: 'Bunu yapmazsanız sert kapanma kaçınılmaz'

Dünyada ilk uluslararası onayı alan Pfizer/Biontech aşısını geliştiren Türk asıllı bilim insanı Uğur Şahin'den son dakika açıklamalar geldi. Prof.Dr. Şahin Avrupa'da koronavirüs vakalarının artışına dikkat çekerken "Artık yeni kısıtlamaların yürürlüğe girmesini bekleyemeyecek noktadayız" dedi. Şahin, yaz döneminde daha sert kapanma yaşanmaması için uyarılarda bulundu. İşte son dakika haberinin detayları...

Eşi Prof. Özlem Türeci ile birlikte koronavirüse karşı geliştirdikleri mRNA bazlı aşı ile dünya çapında büyük bir üne sahip olan BioNTech kurucusu ve yöneticisi Dr. Uğur Şahin, koronavirüs salgını ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

ELDEKİ AŞILAR HEMEN VURULMALI

Alman televizyon kanalı RTL'nin sorularını yanıtlayan Şahin, eldeki aşıların tümünün kullanılması ve aşıların ikinci doz için stok yapılmaması çağrısı yaptı. Şahin, "Eldeki bütün aşılar, her hafta yeni aşıların sevk edileceği güvencesi ile uygulanmalı" dedi. Şahin, yeterince aşının sevk edilmemesi nedeniyle aşıların ikinci dozunun vurulmasının ertelenmesinin küçük bir ihtimal olduğunu belirtti.

YAZ UYARISI

DW Türkçe'nin haberine göre; Ortağı olan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeili ilaç tröstü Pfizer ile birlikte 65 ülkeye aşı gönderen BioNTech'in kurucusu Uğur Şahin, gelecek hafta ve aylardaki en büyük zorluğun enfeksiyon sayılarını olabildiğince düşük tutmak olduğunu söyledi. Şahin, "Ne yazık ki Almanya ve Avrupa'da enfeksiyon sayıları o kadar artmış durumda ki, artık yeni kısıtlamaların yürürlüğe girmesini bekleyemeyecek noktadayız" dedi.

DAHA SERT KAPANMA ZORUNLU OLUR

Şahin, bu eğilimde bir değişiklik olmaması halinde yaz döneminde "daha sert bir kapanmanın" zorunlu olacağını ifade etti.

NORMALLEŞMEYE DÖNMEK MÜMKÜN

Aşıların planlandığı şekilde sevk edilmesi ve aşılamanın hızlanması durumunda yaz ayları sonunda "normalleşmeye dönmenin" mümkün olduğunu ve kış aylarında da yeni bir kapanmanın engellenebileceğini söyleyen Şahin, "Mayıs ayı sonu itibariyle aşılamanın etkilerinin görülmeye başlamasını bekliyoruz" dedi.

Güncellenme Tarihi : 31.3.2021 12:01

İLGİLİ HABERLER