Sağlık
  • 16.2.2024 21:06

Putin kanser aşısını bulduklarını duyurdu

Başkan Vladimir Putin yaptığı açıklamada, Rus bilim adamlarının kansere karşı yakında hastaların kullanımına sunulacak aşılar üretmeye yakın olduklarını söyledi .Putin televizyonda yayınlanan yorumlarında "sözde kanser aşılarının ve yeni nesil immünomodülatör ilaçların elde etmeye çok yaklaştık" dedi.

Putin: "Kanser aşısı üretmeye yaklaştık"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus tıp dünyasındaki gelişmelere dair yaptığı konuşmada, "Kanser aşısı üretmeye yaklaştık" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da "Gelecek Teknolojileri Forumu"nda konuştu. Rus tıp dünyasındaki gelişmeleri aktaran Putin, Rus bilim insanlarının kanser aşısı geliştirme çabasında sona yaklaştığını belirterek, "Kanser aşısı olarak bilinen, kansere yönelik aşılar ve bağışıklık sistemini düzenleyici yeni nesil ilaçlar üretmeye yaklaştık. Umarım çok yakında bireysel tedavi yöntemleri olarak etkili bir şekilde kullanılırlar" dedi.

Rusya'daki kanser vakalarının kontrol altına alınması için de çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Putin, 500'den fazla kanser kliniğin bu konuda aktif olarak çalıştığını ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre rahim ağzı kanseri de dahil olmak üzere birçok kansere neden olan insan papillomavirüslerine (HPV) karşı ve ayrıca karaciğer kanserine yol açabilen hepatit B'ye (HBV) karşı aşılara karşı halihazırda altı lisanslı aşı bulunmaktadır.

Rusya, koronavirüs salgını sırasında, Kovid-19'a karşı kendi Sputnik V aşısını geliştirdi ve bunu birçok ülkeye sattı, ancak yurt içinde aşı olma konusunda yaygın bir halk isteksizliğiyle karşılaştı.

Güncellenme Tarihi : 16.2.2024 21:31

İLGİLİ HABERLER