Yaşam
  • 28.4.2006 12:30

REZALET!.. DOKTORLARIN 'AİDS'Lİ DİYE ALAY ETTİKLERİ HASTA KADIN SARILIK ÇIKTI

ŞÜKRÜ AKYÜZ - MEHMET SALİH AKKUŞ
VAN - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi tarafından yapılan tahliller sonucu HIV pozitif (AIDS) teşhisi konulan Sevgül Altürk (51) isimli kadının, sevk edildiği Ankara Numune Hastanesi'nde yapılan tetkikler sonucu 'Sarılık' hastası olduğu ortaya çıktı. Her iki hastanenin de verdiği raporlarla yerel televizyonda ana haber bültenine çıkan Sevgül Altürk'ün eşi Yusuf Altürk, gözyaşlarına hakim olamazken, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.
Şabaniye Mahallesi'nde ikamet eden 6 çocuk annesi ve 3 torun sahibi Sevgül Altürk, 2001 yılından beri yüksek tansiyon hastalığı tedavisi gördüğü ve geçtiğimiz günlerde aniden rahatsızlanması üzerine eşi Yusuf Altürk tarafından YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Yusuf Altürk, burada yapılan müdahalelerin ardından, eşinin kan tahlillerinin yapıldığını söyledi. İlk tahlil sonucunun HIV pozitif çıkmasıyla ikinci tahlilin yaptırıldığını ifade eden Altürk, bunun da aynı çıktığını söyledi. Altürk, tahlil sonuçlarının aynı çıkması üzerine Genel Cerrahi Anabilim Dalı tarafından hazırlanan ve 4 kişinin imzasını taşıyan raporla, Ankara Numune Hastanesi'ne sevk edildiklerini kaydetti.
Dün akşam yerel yayın yapan Van TV'de ana haber bültenine katılan Yusuf Altürk, YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde eşinin tedavi gördüğü süre içerisinde, doktor ve hemşirelerin kendileriyle alay ettiğini iddia etti. Hasta takip listesinde eşinin ismi karşısında büyük harflerle HIV pozitif hastalığı yazıldığını söyleyen Altürk, "Hastalıktan dolayı herkes bizimle alay ediyordu. Doktorlar, eşimin taşıyıcı olduğunu ve ikimizin ne iş yaptığı, yurt dışına gidip gitmediğimizi alaylı şekilde soruyorlardı. Ankara'da Numune Hastanesi'ne gittiğimizde ise yapılan ilk tahliller negatif çıktı. Bunun üzerine YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde yapılan tahlillerin pozitif çıktığını ve ikinci bir tahlilin daha yapılmasını istedik. İkinci tahlil sonucunda da eşimin 'Sarılık' hastası olduğu tespit edildi ve tekrar Van'a geri geldik" şeklinde konuştu.
Konuşması sırasında canlı yayında göz yaşlarına hakim olamayan Yusuf Altürk, YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde yapılan tahlillerin HIV pozitif çıkmasıyla eşi ile birlikte psikolojilerinin bozulduğunu kaydetti. Olaydan sonra iç kanaması geçirdiğini sözlerine ekleyen Altürk, "Eşim şu anda Van İpekyolu Devlet Hastanesi'nde dalağından ameliyat oldu. Sağlık durumu iyidir. Ayrıca bugün sorumlu kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunduk" dedi.
İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Sevgül Altürk ise, YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde hastalığını bilmediği halde doktorların kendisiyle alay ettiğini iddia etti. Altürk, "Ankara'da ve Van İpekyolu Devlet Hastanesi'nde yapılan tahliller çok şükür temiz çıktı" şeklinde konuştu.

Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 06:37

İLGİLİ HABERLER