Gündem
  • 29.3.2013 23:35

Roth: Çok öfkeliyiz...

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Almanya'da aşırı sağcı, ''Nasyonalsosyalist Yeraltı'' (NSU) terör örgütünün 8'i Türk 10 kişiyi öldürmesiyle ilgili davanın görüleceği Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde Türk medyasına yer ayrılmamasına ilişkin, ''Bu konuda çok öfkeliyiz'' dedi.
          Roth, ziyaretin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en güzel ve tarihi kentinde tekrar bulunduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.
     Mor Gabriel Manastırı'nın 397 yılında inşa edildiğini hatırlatan Roth, manastırda ruhani ve dini hayatın devam etmesini çok istediklerini dile getirdi.
     Roth ve beraberindekiler, Midyat'tan ayrıldıktan sonra Mardin'e geçti. Roth, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile bir otelde görüştü.
     Basına kapalı gerçekleşen görüşme öncesinde medya mensuplarının sorularını yanıtlayan Roth, Almanya'da NSU terör örgütünün 8'i Türk 10 kişiyi öldürmesiyle ilgili davanın görüleceği Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde Türk medyasına yer ayrılmamasına ilişkin, ''Bu konuda çok öfkeliyiz. Bunu da belirtmek istiyoruz'' dedi.
     Bu davanın, Almanya demokrasisi ve Almanya'nın güvenliği için çok önemli olduğunu belirten Roth, ''Hiç anlaşılmaz bir şekilde neden yabancı basın ve öldürülen ailelerin kabul edilmediğini, neden Türkiye'nin konsolosluğu ve elçiliğin davaya izleyici olarak kabul edilmediğini anlamıyoruz çünkü bu ırkçı teröristin, özellikle Türk kökenli oldukları için insanları öldürdüğünü biliyoruz. O nedenle tabii ki yabancı basınının takip etmesi ve şeffaflık açısından talep etmek gerektiğini düşünüyoruz. En yakın bir zamanda bu konuda çözüm bulmak gerektiğini ve bulunacağını çok umut ediyoruz'' diye konuştu.
    
     -Şırnak'taki trafik kazası-
    
     Roth, İdil ilçesindeki trafik kazasında şehit olan iki polis için çok üzüldüğünü ve ailelerine taziye dileklerinde bulunduğunu belirtti.
     Yaralı polis memurunu da hastanede ziyaret edeceğini ifade eden Roth, Cizre'deki polis merkezine taziyede bulunacaklarını söyledi.
     Roth ''Biz çok üzüntü duyuyoruz. Bize refakat eden iki polis hayatını kaybetti. Aileler ile üzüntülerini paylaşıyoruz. Şok halindeyiz. Ağır yaralanan üçüncü kişinin sağlığına yakın zamanda kavuşacağını umut ediyoruz'' dedi.
     Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ise şehit polislere Allah'tan rahmet dileyerek, ''Bu Allah'ın takdiridir. Bu konuda kimsenin suçu olmaz ama keşke olmasaydı. Sayın Claudia Roth'un duygularını çok iyi anlıyorum. Bu konuda kendisini suçlu gibi hissetmesin'' diye konuştu.
    
     Muhabir: Selahattin Erol - İbrahim Sincar / Necdet Doğruyol / İbrahim Yakut
     Yayıncı: Ahmet Ekici

 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:45

İLGİLİ HABERLER