Gündem
  • 30.10.2023 16:19

Rusya Savunma Bakanı Şoygu : 90 bin Ukrayna askeri öldürdük

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'da Haziran ayından bu yana 90 binden fazla askerin öldüğünü ve yaralandığını açıkladı. Şoygu, Çin'deki 10. Pekin Xiangshan Forumu'na katıldı ve burada yaptığı konuşmada Ukrayna'daki savaşla ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu. Kiev'in Batı tarafından desteklenen saldırıya karşı koyarken büyük kayıplar verdiğini belirten Şoygu, Ukrayna'nın 600 tank ve 1900 zırhlı araç kaybettiğini ifade etti. Ayrıca, Ukrayna'nın savaş alanında hiçbir taktiksel başarı elde edemediğini de vurguladı.

Rus ordusunun özel askeri operasyon bölgesindeki görevini düzenli ve kararlı bir şekilde yerine getirmeye devam edeceğini belirten Şoygu, Batı'nın Ukrayna'daki çatışmayı Asya-Pasifik bölgesine yaymak istediğini söyledi. NATO'nun bölgedeki silahlanma yarışını teşvik ettiğini, askeri varlığını, askeri tatbikatlarının sayısını ve ölçeğini artırdığını ifade eden Şoygu, ABD’nin füze fırlatma konusunda Rusya ve Çin'e karşı Tokyo ve Seul ile bilgi alışverişi yapmayı planladığını kaydetti. Şoygu, ayrıca ABD’yi iklim değişikliğini ve doğal afetleri "insani müdahaleler" için gerekçe olarak kullanmaya çalışmakla suçladı.

Ukrayna, haziran ayında topraklarındaki Rus ordusuna karşı geniş çaplı saldırı başlatmış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 3 ay sonra Ukrayna’nın saldırılarının başarısız olduğunu açıklamıştı.

Güncellenme Tarihi : 30.10.2023 16:26

İLGİLİ HABERLER