Gündem
  • 27.6.2024 23:30

Rusya'daki Örtülü Müslüman Kadınlar İçin Önyargı ve Taciz Günlük Yaşamın Bir Parçası

Rusya'dan Müslüman bir kadın olan Yasmina, The Moskova Times'a "Tipik bir Rus görünümüne sahibim ve daha önce iş teklifimi reddedecek hiçbir yer yoktu" dedi. 

“Başörtüsü takmaya başladığımda her şey değişti. Eğitimim, yabancı dil bilgim ve yılların mesleki tecrübesi hâlâ devam ediyordu ama insanlar sadece başörtüsünü görüyordu. Onlara göre bu bir teröristin görünüşüydü.”

İslam, Rusya'da Ortodoksluktan sonra en çok uygulanan ikinci dindir ve yaklaşık 20 milyon sakini Müslüman olarak tanımlanır ve bunların çoğu Kafkasya ve Volga-Ural bölgesindeki Slav olmayan yerli topluluklardan gelir. 

Ancak İslam'ın yaygınlığına ve Kremlin'in Rusya'nın çok dinli uyumuyla övünmesine rağmen , dini ayrımcılık ve taciz, Rusya'daki ibadetlerini yerine getiren birçok Müslüman için hayatın bir parçası. 

Bu eğilim özellikle istihdam edilmeyen ve ulusal televizyonlara çıkmaları engellenen , eğitim kurumlarına girmeleri yasaklanan , eğlence mekanlarına girmeleri reddedilen ve görünüşleri nedeniyle sözlü ve fiziksel tacize   maruz kalan başörtülü Müslüman kadınları ve kız çocuklarını etkiliyor .

Kuzey Kafkasya'daki Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nde Ortodoks Hıristiyan bir ailede büyüyen etnik Rus Yasmina, dini derinlemesine araştırıp dikkatli bir şekilde inceledikten sonra 20'li yaşlarının sonlarında İslam'a geçtiğini söyledi. 

“Evlendikten sonra başörtüsü takmaya başladım, bu da [döndükten] yaklaşık üç yıl sonraydı… Bu benim açımdan çok bilinçli bir karardı ve asla pişman olmadım. Ancak işte o zaman benim davalarım başladı" dedi çevrimiçi taciz ve tehditlerle ilgili endişeler nedeniyle soyadını gizli tutmak isteyen Yasmina. 

"Hem Rusya'nın merkezinde hem de memleketim Kafkasya'da düzenli olarak [tacizle] karşılaştım" diye hatırladı. "Nefret dalgaları nedeniyle metroya binmeye korktum. Daha sonra araba kullanmaya başladım ancak sürücü arkadaşlarımın, özellikle de erkeklerin hakaret ve saldırganlıklarıyla karşılaştım."

Geçen ay Moskova bölgesindeki bir konser salonuna düzenlenen saldırı öncesinde yapılan röportajlarda, Rusya'nın farklı köşelerinden örtülü Müslüman kadınlar, TheMoskova Times'a çeşitli dini önyargılar ve sistemik ayrımcılık biçimleriyle mücadelelerini anlattılar. 

Durum , IŞİD'in cihatçı grup tarafından üstlenildiği 22 Mart'ta Crocus Belediye Binası'ndaki katliamdan bu yana daha da kötüye gitmiş gibi görünüyor .


     Moskova'daki Müslüman kadınlar. Kirill Zykov / Moskova Haber Ajansı    Moskova'daki Müslüman kadınlar.Kirill Zykov / Moskova Haber Ajansı

Müslüman blogcular ve hak savunucuları, Rusya'nın orta kesimlerinde Müslüman kadınlara yönelik saldırıların artması üzerine alarm veriyor ve onları yalnız yürümemeleri veya hava karardıktan sonra evlerinden çıkmamaları konusunda uyarıyor.  

Her ne kadar din özgürlüğü Rusya Anayasası'nda yer alsa da yetkililer 2000'li yılların başından bu yana dini başörtülerine getirilen kısıtlamaları tartışıyorlar; bu tartışma, Rusya'nın Çeçenya'daki savaşlarının ardından İslamofobinin  keskin yükselişiyle alevlendi.

2015 yılında Rusya Yüksek Mahkemesi, Mordovya Cumhuriyeti'ndeki yerel yetkililer tarafından okullarda uygulanan başörtüsü yasağını   onadı ve türünün ilk yasal emsalini oluşturdu.

İnsan hakları avukatı Fatima Abdulkarim, "Bir yandan... çok mezhepli bir ülkemiz var ve kişinin dininin gerektirdiği her şeyi giyebiliyoruz" dedi. 

“Fakat öte yandan, herhangi bir okul Yüksek Mahkeme'nin [kararını] işaret edebilir ve eşarp giymeyi yasaklayan bir okul üniforması gerektirdiğini söyleyebilir.” 

Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Dağıstan'dan gelen Abdulkarim, TheMoskova Times'a bazı kızların başörtülerini çıkarmak istemediklerini söyledi.

"Yeğenim atkı takıyor ve hiçbir durumda, hatta evde bile onu çıkarmak istemiyor" dedi.

"Yani okula giderse ve eşarp takması yasaklanırsa, her çocuğun temel hakkı olan eğitim hakkı da elinden alınacak."

2015'ten bu yana, başörtüsü çıkarmayı reddettikleri için Müslüman kız öğrencilerin eğitim kurumlarından atıldığına dair raporlar, aralarında İslam'ın yaygın olarak uygulandığı Vladimir bölgesi , Rostov bölgesi ve hatta Tataristan Cumhuriyeti de dahil olmak üzere Rusya'nın çeşitli köşelerinden ortaya çıkıyor. yerli Tatar çoğunluk.  

Her ne kadar Tataristan'da çoğunluğun dini İslam olsa ve cumhuriyet hükümetinin üst kademelerinde bulunan kişiler halka açık ibadetlere ve büyük kutlamalara katılırken sıklıkla görülse de, bazı Tatarların başörtüsünü "yabancı" olarak nitelendirmesiyle belirli başörtülerinin kabul edilebilirliği konusunda hararetli tartışmalar olağan hale geliyor. ”geleneksel kültürlerine.

Khava Shaidullina, 13. yüzyıla kadar modern Tataristan topraklarında var olan Bulgar devletine atıfta bulunarak, "İslam, Volga-Bulgar krallığı döneminden beri Tatarların resmi dini olmuştur" dedi. “İslam'ı oraya bir Arap halifesinin gönderdiği kişiler getirdi , dolayısıyla bir nevi 'Tatar İslam'ı olduğu iddiaları Tatar tarihi hakkında bilgi eksikliğine işaret ediyor.”

Tataristanlı İslami psikolog ve seksolog Shaidullina, dindar bir Müslüman ailesinde doğdu ve ilk kez yedi yaşında başörtüsü taktı. Eğitimine İslami bir okulda başlamasına rağmen, gençliğinde memleketi Kazan'da laik bir devlet okulunda okumaya başladı. 


     Moskova'da yıllık Helal Expo sergisi. Alexander Avilov / Moskova Haber Ajansı    Moskova'da yıllık Helal Expo sergisi.Alexander Avilov / Moskova Haber Ajansı

“Sınıfımdaki tek Müslüman kızdım ve ilk ay boyunca sınıf arkadaşlarımdan hiçbiri benimle konuşmadı. Çok şüpheciydiler, peçeli bir kızı [görmek] onlar için yeni bir şeydi” dedi Shaidullina, The Moskova Times'a. 

"Müslüman ailelerin entelektüel gelişimlerinde geride kaldıklarına dair bir algı var. Bu tür stereotiplerle karşılaştım, ancak hızla A alan bir öğrenci olduğum için [çevremdekiler] fikrini değiştirdiler" dedi. 

Halen Kazan'da yaşayan ve başörtüsü takan Shaidullina, Tataristan'ı Müslümanlar için rahat ve misafirperver bir yer olarak gördüğünü ve İslamofobinin cumhuriyette ve başkentte "çok nadir görülen bir şey" olduğuna inandığını söyledi. 

Shaidullina, "Tataristan'ın dışına seyahat ettiğinizde sanki farklı bir Rusya'ya, Müslümanların nadir bir fenomen olduğu dünyanın farklı bir bölgesine seyahat ediyormuşsunuz gibi görünüyor" dedi.

“Örneğin, yan bakışları ve havaalanlarında ek güvenlikten geçmeniz gerektiğini hissediyorsunuz. Özellikle Moskova'da Müslümanlara karşı bir güvensizlik var, belki de oradaki Müslümanların çoğu hukukla sorunu olan göçmenler olduğu için.” 

Rusya'daki pek çok Müslüman, havaalanı güvenliğinin profilinin çıkarılmasının yanı sıra, inananların radikal duygular beslediğinden şüphelenen güvenlik güçlerinin de yakın gözetimi altında yaşıyor.

Avukat Abdulkarim, "İslami gelenekleri takip etmenin ve başörtüsü veya başörtüsü takmanın terör faaliyetleriyle nasıl bağlantılı olduğunu anlamıyorum" dedi ve yetkililerin Müslümanlara uygulanan kısıtlamaları sıklıkla "terörizmi önleme tedbirleri" olarak adlandırdığını kaydetti.

Karaçay-Çerkes'ten Yasmina, "Güvenlik servisleri... bizi suç işlemeye yatkın, tehlikeli insanlar olarak görüyor" dedi. "Benim gibi insanlara 'acemi' diyorlar, bu aşağılayıcı bir tabir."

Bu arada, nüfusun yüzde 95'inin Müslüman olarak tanımlandığı Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Dağıstan'da bazıları, okullar da dahil olmak üzere halka açık yerlerde başörtüsünün zorunlu hale getirilmesi için   baskı yapıyor .

Ancak Dağıstan kırsalından gelen ve birkaç yıl önce İslam'a geçen ve isminin gizli kalmasını isteyen 60 yaşındaki bir kadın, Moskova Times'a yaptığı açıklamada, bu kamuya açık çağrılara rağmen, kendi cumhuriyetinin bazı sakinlerinin başörtülü Müslüman kadınlara karşı derin önyargılara sahip olduğunu söyledi. . 

“Ailem bile ilk başta beni kabul etmek istemedi ve bu beni çok üzdü… Komşularım bana şüpheyle bakıyorlardı ve en yakın komşum sürekli benimle tartışıyor, bana terörist, katil diyordu. Ama asla bir sineği bile öldürmedim!” dedi ve taciz korkusu nedeniyle isminin gizli kalmasını istedi. 

“Moskova'ya taşındığımda sürekli tacize uğradım. Başörtüsü taktığım için iş bulamadım, ev bulamadım” diye ekledi.  

Aktivistlerin ve insan hakları savunucularının dile getirdiği endişelere rağmen Rusya'daki bazı örtülü Müslüman kadınlar, evlerinden dışarı çıkarken herhangi bir rahatsızlık hissetmediklerini söylüyor.  

Müslümanların küçük bir kasabasından 50'li yaşlarında, örtülü bir Müslüman kadın, "Röportajımızdan önce bu konu hakkında çok düşündüm ve bana yan bakışların yöneltildiğini hissettiğim veya yorumlar duyduğumu hissettiğim tek bir örneği bile hatırlamadığımı fark ettim." Başkurdistan'ın çoğunluk cumhuriyeti TheMoskova Times'a söyledi. 

“Kızım ve ben Moskova'ya ilk ziyaretimizde metrodaki insanların bana farklı baktığını ve onları sakinleştirmek için aktif olarak benimle konuştuğunu fark etti ama ben hiçbir şey fark etmedim. bundan,” diye hatırladı. 

"Belki de bu benim içsel durumumun bir yansımasıdır: 'Farklı' olduğumu hissetmiyorum."

Güncellenme Tarihi : 29.6.2024 01:41

İLGİLİ HABERLER