Sağlık
  • 31.1.2007 14:39

SAÇKIRANIN NEDENLERİNİ BİLİYORMUYDUNUZ?

Halk arasında saçkıran olarak bilinen hastalığın bitkilerle tedavi edilebildiğini biliyor muydunuz?

Alopesi Areata" yani saçkıran hastalığı, toplumda çok görülen bir sorun. Aşırı dökülmeler birçok kişi için ciddi boyutlarda sorun teşkil ediyor. Hem stresten kaynaklanabiliyor, hem de bu sorun önemli bir stres kaynağı olabiliyor. Çünkü fiziki görünümdeki olumsuz her değişiklik, yaşam içinde de bir gerilim kaynağı haline dönüşebiliyor. Çaresi, problemi gidermek için gerekli olan birçok doğal maddeyi içeren bitki özlerinde...

Kadınlar için saç yüze anlam katan bir şey. Parlaklık, dolgun görüntü ve ışıltılı hal gibi özelliklere kadınlar neredeyse servet ödüyor. Saçta ciddi sorunlar söz konusu olduğu zaman da, psikolojiyi bozacak haller yaratabiliyor. En çok rastlanan problemlerden biri de saç dökülmesi… Kadınlarda, estetik kaygılar dolayısıyla çok daha fazla sorun yaratan bir olgu saç dökülmesi. Saçlar, psikolojik sorunlar nedeniyle dökülebildiği gibi çocuk doğurma, emzirme gibi durumlarda da ortaya çıkabiliyor.

Başımızı çevreleyen o sihirli tellerin çok değişik problemleri var. Halk arasında "saçkıran" olarak da anılan "alopesi areata", geçici kellik demek. Kimi zaman sadece bedendeki kılların değil, kaşların bile kaybedilmesiyle sonuçlanabiliyor.

Doğadan gelen çözüm

Herbalist Tarkan Güveloğlu, ani saç dökülmelerinin psikolojik ve fiziksel kaynaklı olabileceğini söylüyor. Bazı bitki özlerinin saç dökülmesinden sorumlu olan nedenleri engellediğini belirtiyor.

Kayıp saçların yeniden geri kazanılması için doğadan nasıl yararlanabilineceğini anlatıyor. Kimi zaman da insan yapısında saç için olumsuz etkiler gösteren bazı hormonların saç dökülmesine neden olabildiğini söylüyor. Bunlar gibi birçok problem için doğadan faydalanmak olası. Saç için gerekli maddelerin tümünü içeren bitki özleri ile sorunlar ortadan kalkabiliyor.

Bir stres kaynağı

"Alopesi Areata" farklı şekillerde görülebiliyor. Kadında olduğu gibi erkekte de görülüyor. Toplumda çok rastlanılan bu hastalıkta madeni para büyüklüğünde dairesel bir kellik oluşuyor. Bu durum, sosyal ve psikolojik olarak bir stres kaynağı olabiliyor. Çünkü bir fiziki görünümdeki bu değişiklik, yaşam içinde bir gerilime neden oluyor. Doğal içerikli ürünlerle birçok rahatsızlığı gidermek adına yıllardır çalışmalarına devam eden Herbalist Güveloğlu, “Doğada çareler tükenmez” diyor.

Saçlar kişiliğin aynası gibi

Bu rahatsızlıkta bitkisel tedavinin eski Yunan toplumlarına kadar uzandığını belirtiyor. Örneğin eski Mısır'da böyle bir doğal reçete ortaya çıkmış. Papirüslerde, eski Mısır halkının saç problemlerine çözüm için sihirli formüllere rastlandığına dikkat çekiyor. Bugün ise doğadan yararlanma tutumunun aşamalardan geçerek, modern bir çerçeve kazandığını belirtiyor. Şifalı bitkilerden elde edilen özlerin yarattığı etki, yan etkisiz bir çözüm üretiyor ona göre. Anadolu’da yetişen bitkiler üzerinde uzmanlaşan Güveloğlu, bitkisel kaynaklı özler sayesinde “alopesi”nin giderildiğini anlatıyor. Bu çağda, saçların adeta kişiliğin bir aynası gibi algılandığı için önemsendiğini belirtiyor.

Neden olan faktörler

Ayrıca, dökülme ve seyrekleşme gibi etkilerin de birçok insanda görüldüğünü söylüyor. Güveloğlu’na göre bu problemlerin ateşli hastalıklar, demir, protein, çinko eksikliği veya tiroid gibi birçok nedeni bulunuyor. Gebelik, şeker hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, anemi, zayıflama için yapılan aşırı diyet de saç tellerini dökebiliyor. Stres sonucunda da yine ciddi saç kayıpları yaşanabiliyor. Saç dökülmesinin benlik duygusu, vücut imajı, öz saygı, kendine güven gibi duyguları etkilediği ortaya çıkmıştır. Peki, saç dökülmesini soruna dönüştüğünü soruna nasıl anlayabilir? Güveloğlu bunu yanıtını da şöyle veriyor: “Yaklaşık 100-150 saçın dökülmesi normal kabul ediliyor. Bunun üstündeki dökülmeler ise uzmana görünmenin vaktinin geldiğini işaret ediyor.”

   

İLGİLİ HABERLER