Gündem
  • 29.3.2024 13:19

Sahibinden satılık kilise

Sivas'ta 19'uncu yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Tarihi Tuzhisar Kilisesi satışa çıkarıldı. Sahibi Hatice Akay tarafından emlakçıya verilen kilisenin değeri ise 16 milyon lira…Sivas Hafik'te 18 kilometre uzaklıktaki Göydün köyünde 19'uncu yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 1'inci Dünya Savaşı'nda basta ABD ve Rusya olmak üzere çeşitli ülkelere göç eden Hristiyanlar tarafından kullanılan bir diğer ismi Surp Garabet olan Tarihi Tuzhisar Kilisesi, sahibi Hatice Akay tarafından satışa çıkarıldı.

Tapu kayıtlarında samanlık olarak görünen o şekilde de kullanılan şimdi ise tamamen atıl şekilde kalan kilise, 2012 yılında 1'inci Grup Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edildi.

16 MİLYON TL'YE SATIŞTA…
Kesme taşlarla yapılan kilisenin içerisinde ve dış yüzeyinde ise 'haç' işaretinin işlendiği taşlar bulunuyor. Kilise, emlak danışmanı Vahap Yıldız'a verilerek 16 milyon TL'ye satışa çıkarıldı. Kilisenin girişine ise satılık yazısı asıldı.

Sahibinden satılık kilise: Fiyatı dudak uçuklatıyor!

'SAMANLIK OLARAK KULLANILMIŞ'
Kilisenin satış süreciyle ilgili bilgi veren emlak danışmanı Vahap Yıldız, "Kilisemiz 19'uncu yüzyılda yapıldığını tahmin etmekteyiz. Burada önceden 3 bine yakın Ermeni yaşıyormuş.

Sahibinden satılık kilise: Fiyatı dudak uçuklatıyor!

1'inci Dünya Savaşı sonrasında buradaki Ermeniler başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelere göç etmişler. Kilise de o günden bu güne kadar atıl bir şekilde kalmış.

Güncellenme Tarihi : 29.3.2024 13:22

İLGİLİ HABERLER