Dünya
  • 23.10.2022 20:33

Saldırıya uğrayan yazar Salman Rüşdi bir gözünü kaybetti

ABD’nin New York kentinde bir konferansta bıçaklı saldırıya uğrayan yazar Salman Rüşdi'nin bir gözünü kaybettiği ve bir elini kullanamadığı açıklandı.

ABD’nin New York kentinde geçtiğimiz ağustos ayında katıldığı bir konferansta sahnedeyken bıçaklı saldırıya uğrayan Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi’nin sağlık durumu hakkında menajeri Andrew Wylie açıklama yaptı. Wylie İspanya basınına yaptığı açıklamada, Rüşdi’nin bir gözünde görme yetisini kaybettiğini belirterek, bir elini ise kullanamadığını aktardı. Wylie, "Boynunda üç ciddi yarası vardı. Kolundaki sinirler kesildiği için bir eli hareketsiz. Göğüs ve gövdesinde 15 kadar yarası daha var" ifadelerini kullanarak, Rüşdi’nin hastanede mi yoksa başka bir yerde mi sorusuna ise yanıt vermedi.

Rüşdi saldırısı
New York kentindeki Chautauqua Enstitüsü’ndeki konferans sırasında 24 yaşındaki Hadi Matar isimli saldırgan Rüşdi’yi sahnedeyken bıçaklamıştı. New York'taki Chautauqua County'de çıkarıldığı mahkemede ikinci derece cinayete teşebbüs ve ikinci derece saldırı suçlamalarını reddeden Matar, kefaletsiz şekilde tutuklu yargılanıyor.
Matar’ın Rüşdi'ye yönelik saldırısında cinayete teşebbüs nedeniyle suçlu bulunması halinde 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

HUMEYNİ HAKKINDA ÖLÜM FETVASI VERDİ

Diğer taraftan, Hint asıllı İngiliz yazar, 1988 yılında kaleme aldığı "Şeytan Ayetleri" adlı kitabında İslam'a hakaret ettiği gerekçesiyle İran'da yasaklanmıştı. Bir yıl sonra dönemin dini lideri Humeyni, yazar hakkında ölüm fetvası vermişti. Rüşdi'nin başına 3 milyon dolardan fazla ödül konulmuştu.

İngiltere'de 7 kez Booker  ödülüne aday gösterilen bir kez de bu ödülü kazanan Rüşdi, birçok kez ölüm tehditlerini ciddiye almadığını söylemişti.

2000 yılından beri ABD'de yaşayan Rüşdi, "Kimsenin bu parayı istemediğini" savunmuştu..

Güncellenme Tarihi : 23.10.2022 20:49

İLGİLİ HABERLER