Spor
  • 29.9.2010 16:03

ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE MAÇ YÖNETECEK OLAN ÇAKIR KAÇ EURO ALACAK

Şampiyonlar Ligi’nde Rubin Kazan-Barcelona maçını yönetecek olan Cüneyt Çakır, yaklaşık 4 bin 500 Euro alacak. Süper Lig’de düdük çalan bir hakem ise 2 bin 466 lira kazanırken, üçüncü lig maçını yöneten bir hakem 427 lira alıyor.
Cüneyt Çakır’ın başarısı elbette ki hepimizin göğsünü kabarttı... Kolay iş değil bugün oynanacak Rubin Kazan-Barcelona maçında görev almak. Türk ekipleri Avrupa maratonunda birer birer havlu atarken, Cüneyt Çakır Şampiyonlar Ligi’nin en önemli maçlarından birinde düdük çalacak. Çakır şimdiden adını altın harflerle futbol tarihine yazdırdı.

Sadece Çakır mı? FİFA kokartlı hakemlerimizden Bülent Yıldırım da Hajduk Split-Anderlecht maçını yönetecek.

BANK ASYA 1151 LİRA
Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz Sarvan da Ajax ile Milan arasında dün oynanan Şampiyonlar Ligi maçında gözlemci olarak görev yaptı. Bu görevlerin alınabilmesi için elbette ki büyük başarı, bilgi ve deneyim gerekiyor. Şu soru da akla gelebilir: Zirveye çıkan bir hakem, hak ettiği ücreti alabiliyor mu? Gecesini gündüzüne katarak yıllarca büyük emek veren bir hakem, bu büyük başarı sonrasında ne kazanıyor? İsterseniz olaya tersten başlayalım. Önce en az alan hakemlerden örnek verelim.

RÜTBE KONUŞUYOR!
Ülkemizde 3. ligde düdük çalan bir hakem, maç başı 427 lira kazanıyor.
2. ligde maç yöneten bir hakemin ücreti 986 lira, Bank Asya’da ise 1151 lira.
Gelelim Süper Lig’e... Milyon dolarların su gibi aktığı Süper Lig’de maç yöneten bir hakem, son zamla birlikte 2 bin 466 lira kazanıyor.
Türkiye’de durum böyle.

KATEGORİYE GÖRE
Peki, Avrupa’da nasıl?
Hemen şunu vurgulayalım, uluslar arası alanda düdük çalan bir hakem, bulunduğu kategoriye göre ücret kazanıyor. Yani benzer bir maçı değişik kategorilerde bulunan iki ayrı hakem yönetirse, üst kategoride bulunan hakemin ücreti daha yüksek oluyor.
Maç değil, rütbe konuşuyor!
Şampiyonlar Ligi’nde ayrıca bonus uygulaması var. Hakemlerin yönettikleri maç sayısı arttıkça kendilerine ekstra ücret uygulanıyor. Bu bonus yılda iki kez olmak üzere ocak ve haziran ayında veriliyor.

BAŞKA ÇAKIR YOK
Normal şartlar altında Şampiyonlar Ligi’nde 2 bin 200 Euro maç tazminatı alan bir hakem, yıl içinde daha önce yönettiği maçlarla birlikte bu ücretini ortalama 4 bin 500 Euro’ya kadar çıkartıyor.

Avrupa’da A milli maç yöneten bir hakeme UEFA tarafından 1800 Euro ödeniyor. Avrupa Ligi’nde düdük çalan bir hakeme ise 1450 Euro veriliyor. Ne dersiniz, Avrupa’daki ücretler çok iyi, değil mi? Ama şu da unutulmasın. Türkiye’de başka Cüneyt Çakır yok.

Kaynak: Hürriyet

İLGİLİ HABERLER