Gündem
  • 29.10.2023 19:38

Savaş İsrail ekonomisini vurdu.. Ekonomi notu Negatife indi

İsrail ekonomisinin kredi görünümünün "negatif"e düşürülmesi... ve savaş ve işgal yeni bütçesini ayarlamaya zorluyor

https://arabicpost.net/wp-content/uploads/2023/10/1-59.jpg

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

Çarşamba günü, Standard & Poor's kredi derecelendirme kuruluşu,  savaş nedeniyle İsrail ekonomisinin karşı karşıya olduğu risklerin ciddiyetinin arttığı bir ortamda, İsrail ekonomisinin gelecekteki görünümünü istikrarlıdan "negatif"e revize etti. 

Anadolu Ajansı'nın çarşamba günü bildirdiğine göre, kurum, yayınladığı raporda, Hamas'la savaşın daha geniş boyutlara yayılması ve bunun ülke ekonomisini daha kötü etkileme riski nedeniyle İsrail'in kredi beklentilerinin negatife indirildiğini belirtti..

Kurum ayrıca, İsrail'in notunun ülkelere verdiği kredi notları arasında dördüncü en yüksek not olan AA- olduğunu da doğruladı.

Geçen hafta Moody's Investors Service, İsrail'in borç notunu düşüş için incelemeye aldı; Fitch Ajansı ülkenin kredi notunu negatif izlemeye alırken, her ikisi de savaş nedeniyle İsrail ekonomisi açısından olumsuz sonuçlara işaret ediyor.

Standard & Poor's, güvenlikle ilgili huzursuzluklar ve ticari faaliyetlerdeki düşüş nedeniyle İsrail ekonomisinin 2023'ün dördüncü çeyreğinde üç aylık bazda %5 daralmasını bekliyor.

Çok sayıda yedek personelin göreve çağrılması, dış turizmin durdurulması ve daha geniş çaplı güven şokunun , 2024'te bir toparlanma yaşanmadan önce bu yılın son üç ayında ekonomik büyümeye de zarar vereceğini söyledi.

Ayrıca İşgal Maliye Bakanı Bezalel Smotrich Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 2023-2024 bütçesinin Gazze savaşı nedeniyle "artık uygun olmadığını" ve değiştirileceğini söyledi. Bakan, Standard & Poor's'un İsrail ekonomisine ilişkin tahminleri "negatif"e düşürmesinden rahatsız görünmüyordu.

İşgal Ordusu Radyosu'na verdiği röportajda Smotrich, Standard & Poor's'un beklentileri "durağan"dan "negatif"e indirmesini "endişe verici" olarak nitelendirdi ancak krize rağmen bunun İsrail'de büyük bir açık çıkmasının beklemediğini söyledi.

Güncellenme Tarihi : 29.10.2023 20:16

İLGİLİ HABERLER