Gündem
  • 28.9.2023 10:33

Selçuk Bayraktar müjdeyi verdi.. Dünyanın en iyisi TB3 geliyor

TB3 için Baykar’ın önündeki hedef 2024

"Baykar" Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, şirketin ürettiği yeni insansız hava araçlarının Türk askeri nüfuzunda "devrim" yapacağını açıklayarak, dev şirketin üretim kapasitesinin artırılmasından bahsetti. Bloomberg Ajansı'nın 27 Eylül 2023 Çarşamba tarihli Amerikan haberine göre bu durum Türkiye'nin nüfuzunu artırdı 

Ajans, Bayraktar ile Ankara'nın eteklerindeki bir hava üssünde gerçekleştirilen nadir bir röportajdan bahsetti ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mezunu Bayraktar, şirketin yeteneklerini ve uluslararası satışlarını daha da genişletme hedefini dile getirdi. Türkiye'nin yurtdışındaki ağırlığını artırma çabası içindeyiz. 

Baykar'ın, Türkiye'nin yeni inşa ettiği TCG Anadolu adlı küçük uçak gemisinden havalanacak iki gelişmiş İHA'dan en az birinin seri üretimine yakında başlayacağı ifade edilen ajans, yeni nesil savaş İHA'larını bir askeri üssün pistinde sergileyeceğini söyledi. Mevcut uçaklarından daha fazla silah taşıyarak daha hızlı 

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü savunma uzmanı Fabian Haines'e göre, yeni insansız hava araçları aynı zamanda ülkenin yüksek kaliteli, uygun fiyatlı savaş teknolojisi tedarikçisi olarak itibarını da artıracak ve Türkiye, gelişmiş insansız hava araçları üreten az sayıda ülke arasında benzersiz bir yere sahip olacak.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bloomberg'e verdiği söyleşide TB2’nin daha fazla havada kalan, daha fazla yükselebilen ve ağırlık taşıyabilen modeli TB3 için Baykar’ın önündeki hedefin 2024 olduğunu vurguladı.  

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TB2’nin bugüne kadar 31 ülkeye ihraç edildiğini belirtirken, Suudi Arabistan’la imzalanan sözleşmenin tutarının da 3 milyar dolardan fazla olduğunu açıkladı.

Bayraktar’ın şirketi Baykar Teknoloji'nin Ankara’daki Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’nın pistinde 30 Ağustos-4 Eylül arasında düzenlenen Teknofest’te yeni nesil insansız savaş uçaklarını sergilediği alanda Bloomberg’e konuşan Bayraktar, 27 bin feette 20 saat uçabilen ve 100-120 kilogram ağırlık taşıyabilen ve yalnızca 650 kilogram ağırlığındaki TB2’nin bugüne kadar dünyada en çok hava savunma silahını ve tankını imha eden sistem olduğunun altını çizdi.

Üretimi yapılan TB2’lerin sayısının 500’ü aştığını söyleyen Bayraktar, son 20 yılda şirket gelirlerinin yüzde 82’sinin ihracattan geldiğinin altını çizdi. Bayraktar, üretim kapasitesinin de son 1 yılda yüzde 50 arttığını belirtti.

BAYRAKTAR TB3 İLK KEZ KENDİNİ GÖSTERDİ - YouTube

TB3 ve Akıncı yolda

Baykar Teknoloji, yakın gelecekte Türkiye’nin ilk silahlı insansız hava aracı taşıyan savaş gemisi TCG Anadolu’dan havalanabilecek iki gelişmiş aracın seri üretimine başlayacak.

TB2’nin daha fazla havada kalan, daha fazla yükselebilen ve ağırlık taşıyabilen modeli TB3 için Baykar’ın önündeki hedef 2024. Bu tarih aynı zamanda şirketin insansız savaş uçağı Kızılelma’nın seri üretime başlayacağı yıl. Şirket, bu iki uçakla Afrika’dan Avrupa ve Asya’ya kadar olan pazarlardaki payını genişletmeye çalışıyor.

TB2’nin bugüne kadar 31 ülkeye satıldığını, bunun yanı sıra Avrupa’dan ve Uzakdoğu’dan ülkelerin de bu uçaklarla ilgilendiklerini anlatan Bayraktar, gemiden desteksiz kalkıp inebilecek TB3’ün 1000 deniz mili yani 1900 km menzili olacağına değindi.

"TB3 ilk uçuşunu yapacak"

Biz bu projeyi duyurduğumuzda bizden 1 sene kadar sonra Amerika Birleşik Devletleri'nden insansız hava araçları yapan bir firma ve ondan 1 sene sonra da İsrail'den devlet firması 'Biz de bu anlamda çalışma yapıyoruz, ilk biz yapacağız' diye dünyaya duyurdular. Bayraktar TB3 şu anda Çorlu'da. Hemen TEKNOFEST'ten sonra ilk uçuşunu yapacağız. Gemiye inip kalkmakta ilk olacak. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, bakalım ilk kim yapacak?"

Güncellenme Tarihi : 29.9.2023 00:31

İLGİLİ HABERLER