Gündem
  • 19.11.2020 11:34

SİHA'lara sipariş yağıyor

İHA'ların öne çıkması Türkiye'yi nasıl etkiler?

Yorumlarda, bu çatışmaların yeni teknolojilerin savaş sahası üzerinde yaptığı değişiklikleri ortaya koyduğunu ve ileriye dönük olarak da bu teknolojilerin artmasının beklendiği görüşü öne çıkıyor.

Türkiye de bu bağlamda son yıllarda savunma sanayine ve özellikle de İHA teknolojisine yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor.

Türkiye'nin toplam İHA ve SİHA ihracatına ilişkin resmi bir veri bulunmuyor. Ancak Türkiye'nin savunma ve havacılık sektöründe ihracatı 2019'da bir önceki yıla kıyasla yüzde 34,6 artarak, 2,74 milyar dolar oldu. 2023 yılında bu rakamın 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Azerbaycan'ın yanı sıra Türkiye'de üretilen bu araçları satın alan ya da almayı planlayan diğer ülkeler arasında Ukrayna, Sırbistan, Katar, Tunus ve Libya var.

BBC Türkçe'ye konuşan, adının açıklanmasını istemeyen savunma sektörü uzmanı, SİHA'lar da dahil genel olarak robot teknolojisinin yeni bir alan olmasından dolayı gelişmekte olan ülke savunma sanayilerinin, gelişmiş ülkeleri geçebileceğini ve Türkiye'nin de bu alana yaptığı yatırımların askeri gücünü önemli derecede artırdığını söyledi.

Uzman, "Türkiye savunma sanayi şirketleri de Karabağ Savaşı'ndan karlı çıkacaklardır. Bu savaş özellikle Bayraktar TB2'nin dünyada ünlenmesine neden oldu. Önümüzdeki dönemde Baykar Savunma bu artan ilgiden dolayı uluslararası piyasada kendine yer edinebilir" dedi.

Savunma analisti Arda Mevlütoğlu da, Dağlık Karabağ savaşının, Bahar Kalkanı Harekatı ile başlayan sürecin tepe noktası olarak görülebileceğini söyledi.

Türkiye'nin İHA alanında hem platform hem de kritik sistem ve teknolojilerde tam yetkinlik hedeflediğini belirten Mevlütoğlu, "Son gelişmelerin, bu doğrultudaki çalışma ve projelere daha da ağırlık verilmesini sağlayacağını tahmin edebiliriz. Bunun bir sonucu olarak da İHA ve SİHA'ların Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki yeri, nitelik ve nicelik olarak çok daha güçlenecektir" diye konuştu.

Ukrayna Türkiye'den yeni Bayraktar TB2 siparişine hazırlanıyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için Baykar Savunma’ya ilave Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) siparişi vermeye hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı UkrSpetsExport aracılığı ile Baykar Savunma’dan 6 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik eden Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen yeni sipariş vermeye hazırlanıyor. Defense Express tarafından Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre; Ukrayna tarafından sipariş edilecek yeni Bayraktar TB2 SİHA’lar, Karadeniz ile Azak Denizi kıyılarının korunması için tedarik edilecekler.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, yıl sonuna kadar vermeyi planladığı yeni sipariş ile mobil yer kontrol istasyonlarına ek olarak sabit yer kontrol istasyonu (YKİ) da tedarik etmeyi ve böylelikle sürekli istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) faaliyeti icra etmeyi amaçlıyor.

Donbass muharebe sahasındaki Rus ana muharebe tanklarına (AMT) karşı Roketsan MAM-L mühimmatlarıyla teçhiz edilen Bayraktar TB2 SİHA’ları kullanmayı amaçlayan Ukrayna Ordusu, toplamda 48 adet Bayraktar TB2 SİHA daha tedarik etmeyi amaçlıyor.

 KAYNAK: SAVUNMASANAYİST

İLGİLİ HABERLER