Dünya
  • 23.11.2022 12:12

Sisi'ye güvenilmez.. Yunanistan'la Mısır'dan yeni anlaşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta Katar'da Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi ile tokalaşması sonrasında Yunanistan'dan Türkiye'ye karşı yeni bir hamle geldi. Mısır'a çıkarma yapan Yunan bakanlar, bir dizi alanda anlaşmalar imzaladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Katar'da Mısır'ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi ile yıllar sonra bir araya gelerek tokalaşması sonrasında harekete geçen Yunanistan, Mısır'a çıkarma yaptı.

Resim

Son yıllarda Mısır ile ittifakı kuvvetlendiren Yunanistan, dün de Mısır'la bir dizi anlaşma imzaladı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Mısır'la havacılık, denizcilik ve tarım alanında bir dizi anlaşmaya imza attı.

"BU ADIM TÜRKİYE'YE KARŞI ATILDI" YORUMU

Sözcü'de yer alan habere göre Panagiotopulos, denizcilik alanında imzalanan anlaşmanın, Türkiye'nin Libya'yla imzaladığı anlaşmadaki alanı da kapsadığını söyleyerek Türkiye'yle anlaşmayı "yasa dışı" olarak niteledi.

Yunan basını da Panagiotopulos ve Mısır Savunma Bakanı Muhammed Zeki'nin imzaladığı havacılık anlaşmasının, Türkiye'nin bölgedeki amaçlarına karşı iş birliği anlamına geldiği yorumunu yaptı. Haberlerde, Atina ve Kahire'nin Türkiye'nin eylülde Libya'yla imzaladığı enerji anlaşmasının iki ülkenin tepkisini çektiği hatırlatıldı.

Mısırlı mevkidaşı Semih Şükrü ile görüşen Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, uzun süredir devam eden ikili ilişkilerin yanı sıra Türkiye'yle son dönemde yaşanan gerilim, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu ile ilgili gelişmeleri de değerlendirdiklerini belirtti.

Mısır cephesinde ise, Türkiye aleyhine bir değerlendirmede bulunulmadı.

İLGİLİ HABERLER