Dünya
  • 16.5.2024 11:16

Slovakya Başbakanı Robert Fico'yu vuran suikastçi 71 yaşında bir solcu çıktı

Slovak başbakanı vuruldu; Operasyon dört saat sürdü; Saldırının nedeni ortaya çıktı ..

Novosti'nin haberine göre, Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun operasyonunun yaklaşık 3 saat 40 dakika sürdüğünü Slovakya televizyonu Chanell TAZ kaynaklarına dayanarak duyurdu.

Fico, önümüzdeki 24 saat boyunca komaya sokuldu. Bu televizyona göre durumu kritik, çok kan kaybetmiş. Yayına göre Slovak Başbakanı'nın en önemli arterleri hasar görmedi.

Slovakya Başbakan Yardımcısı Tomáš Taraba bu akşam yaptığı açıklamada, Başbakan Robert Fico'nun tehlikeden kurtulduğuna ve bugün erken saatlerde meydana gelen suikast girişiminden sağ kurtulacağına inandığını söyledi.

"Neyse ki bildiğim kadarıyla operasyon iyi geçti ve sanırım sonunda hayatta kalacak. Taraba, BBC'ye yaptığı açıklamada şu anda hayati tehlike arz eden bir durumda değil'' dedi.

İçişleri bakanı, Slovakya'nın siyasi gerginlik nedeniyle 'iç savaşın eşiğinde' olduğunu söyledi

Slovakya İçişleri Bakanı Matus Sutaj Estok, ülkesinin siyasi gerilim nedeniyle iç savaşın eşiğine geldiğini söyledi. Sosyal medyada nefret dolu yorumların yayılmasına son verilmesi çağrısında bulundu.

Banská Bystrica Hastanesi önünde düzenlediği basın toplantısında Slovakya savunma bakanı, doktorların Başbakan Robert Fico'nun "yaşamı için mücadele ettiğini" söyledi. 

Kaliňák'a göre Slovak lider ameliyat oldu ve durumu şu anda "olağanüstü derecede ciddi" durumda.

Bakan ayrıca Fico'ya yapılan saldırının siyasi amaçlı olduğunu ve Slovakya'nın zaten bölünmüş olan siyasi ortamındaki gerilimi daha da artırdığını söyledi.