Dünya
  • 23.6.2024 13:59

Şok iddia.. Husiler Amerikan uçak gemisini vurduk

Husi grubu, bir kargo gemisini ve bir Amerikan uçak gemisini balistik füzelerle hedef aldığını duyurdu

22 Haziran 2024 Cumartesi günü Husi grubu , Umman Denizi ve Kızıldeniz'de bir kargo gemisi ile bir Amerikan uçak gemisinin hedef alındığını duyurdu .

Husi grubunun askeri sözcüsü Yahya Saree'ye göre grup, Umman Denizi'nde Transworld Navigator adlı bir kargo gemisini balistik füzeler kullanarak hedef aldı ve "operasyonun doğrudan gemiyi vurduğunu" kaydetti.

Ayrıca bu hedeflemenin, gemi sahibi şirketin işgal altındaki Filistin limanlarına girişi yasaklama kararının ihlali olarak tanımladığı duruma yanıt olarak geldiğini belirtti. 

Bir Amerikan uçak gemisini hedef almak

İkinci operasyonda ise Kızıldeniz'in kuzeyindeki ABD uçak gemisi "Eisenhower"ı balistik ve kanatlı füzelerle hedef aldığını belirten Saree, "hedeflerine başarıyla ulaştığını" vurguladı.

Açıklamada Saree, Husi grubunun "saldırı durana ve Gazze Şeridi'nde Filistin halkına yönelik abluka kaldırılana kadar Filistin halkına destek ve zafer sağlamak amacıyla" askeri operasyonlarını sürdürmeye devam edeceğini vurguladı.

Yemen'e yönelik saldırılara yanıt olarak Husi grubunun "Kızıl ve Arap Bahreyn'deki düşman yabancı savaş gemilerini hedef almakta tereddüt etmeyeceğini" vurguladı.

Cumartesi günü Husi grubu, ABD ve İngiltere'nin ülkenin batısındaki kıyı eyaleti Hudeyde'ye 4 baskın düzenlediğini duyurdu.

Husi sözcüsü Al-Masirah TV acil bir haberde şunları söyledi: "Amerikan-İngiliz saldırganlığı, dört baskınla Hodeidah Valiliği'ndeki Al-Lahiyah Bölgesini hedef alıyor."

Hodeidah Valiliği, uzun bir kıyı şeridine sahip olmasının yanı sıra uluslararası bir havaalanı ve üç hayati limanı da içermesi nedeniyle Yemen'in en önemli valiliklerinden biri olarak kabul ediliyor.

7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden İsrail savaşı karşısında "Gazze ile dayanışma" içinde olan Husi grubu, Kasım ayından itibaren Kızıldeniz'de İsrail kargo gemilerini veya onlara bağlı gemileri füze ve drone'larla hedef almaya başladı.

Bu saldırılara yanıt olarak, bu yılın başından itibaren Washington ve Londra, Yemen'deki "Husi bölgelerine" hava saldırıları ve füze saldırıları düzenlemeye başladı. Grup, buna artık tüm Amerikan ve İngiliz gemilerini kendi ordusu arasında kabul ettiğini açıklayarak karşılık verdi. Hedefleri hedef alıyor ve saldırılarını Umman Denizi ve Hint Okyanusu'ndan geçen gemilere veya silahlarının ulaşabileceği her yere genişletiyor.

Güncellenme Tarihi : 23.6.2024 14:04

İLGİLİ HABERLER