Gündem
  • 2.6.2023 23:53

Son Kulis.. Soylu yeni kabinede de Külliye'de de yok

Yani kabinede durumu en çok merak edilen isim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu..

İstanbul'dan milletvekili yapılan Soylu'nun İçişleri Bakanılğına geri dönmeyeceği belirtiliyor.
Ankara'daki kulislerde Soylu'nun yeni kabinede de Külliye'de de yer almayacağı iddia edildi. Meclis'te görev yapması beklenen Soylu'nun durumu hala da netleşmedi.
Bahçeli'nin ‘Oğlum’ dediği Soylu, MHP kanadının en beğendiği isim. 
Erdoğan'la Bahçeli'nin son görüşmesinde Bahçeli'nin Soylu ile alakalı bir ısrarı olmadı ise, Soylu Kabinede yer almayacak. Bahçeli Israr etti ise yeni kabinede de İçişleri Bakanı olarak görev yapacak.
Bu iki ihtimalden hangisinin olduğunu yarın saat 22.00'da açıklanacak kabine listesinde göreceğiz.

İŞTE KULİSLERDE KONUŞULAN İSİMLER

Erdoğan'ın milletvekili seçilen bakanlara yeni kabinede kapıları kapadığı iddia edilirken Süleyman Soylu'dan boşalacak olan İçişleri Bakanlığı için daha önce bakan yardımcısı olarak görev yapan Muhterem İnce'nin isminin geçtiği iddia ediliyor.

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinti tur oylamasının ardından gözler yeni Kabine’nin açıklanmasına çevrildi.

2 Haziran Cumartesi günü Meclis’te yemin edecek olan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan akşam saatlerinde yeni kabinesini kamuoyuna açıklayacak.

Mevcut durumda 17 kişilik kabinenin yeni kurulması beklenen bakanlıklarla 18 ya da 19’a çıkabileceği ifade ediliyor. Yeni kabinenin atanmasıyla milletvekili seçilmiş cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanların görevi de sona erecek.

DW Türkçe’den Kıvanç El’in haberine göre, Cumhur İttifakı ortaklarından MHP, Yeniden Refah Partisi ve BBP isimler kabinede yer almayacak.

Ancak kabinede ‘Milli Görüş kökenli’ bir ismin bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kabinede bölgesel ve AK Parti içerisindeki dengelerin gözetileceği ifade ediliyor.

İstanbul Milletvekili olarak seçilen Süleyman Soylu’dan boşalacak İçişleri Bakanlığı için en güçlü aday Anayasa Mahkemesi üyesi Muhterem İnce.

İnce, daha önce bakan yardımcısı olarak görev yapmıştı. Bir süredir İçişleri için MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu’nun da adı geçiyordu. Ancak bu göreve İnce’nin gelmesinin daha büyük olasılık olduğu ifade ediliyor.

Merak edilen bakanlıklardan bir diğeri de Dışişleri Bakanlığı. Bu makam için İbrahim Kalın’ın da adı geçse de MİT Başkanı Hakan Fidan’ın bu görev için daha kuvvetli olduğu belirtiliyor. Fidan’dan boşalacak MİT Başkanlığı’na ise İbrahim Kalın’ın atanacağı konuşuluyor. Kalın’dan boşalacak Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü ve Başdanışmanlık için ise adı geçen isimlerin başında eski Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç geliyor.

Milli Savunma Üniversitesi Rektörü ve tarihçi Erhan Afyoncu, Altınbaş Üniversitesi Rektörü ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Çağrı Erhan da kabine için gündeme gelen isimler.

Kabine ile birlikte İletişim Başkanlığı’nda da bir değişim olacağı ifade ediliyor.

Güncellenme Tarihi : 3.6.2023 00:09

İLGİLİ HABERLER