Dünya
  • 31.10.2013 15:16

Suriye'de kimyasal silah üretim teçhizatı imha edildi

LAHEY

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden (KSYÖ) bir yetkili, Suriye'de kimyasal silah üretiminde kullanılan hassas teçhizatın ve dolgu mühimmatının imhasının tamamlandığını söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Suriye'nin deklare edilmiş kimyasal silah üretim, karıştırma ve dolgu cihazlarının tamamen yok edildiğini bildirdi.

Şam yönetimine, kimyasalların zehirli hale getirilmesini sağlayan mekanizmalar ve dolgu maddeleri ile tüm kimyasal silah üretim tesislerini yok etmesi veya "işlevsiz hale getirmesi" için 1 Kasım'a kadar süre tanınmıştı.

Teçhizatın imhası, Suriye'nin bundan böyle yeni kimyasal silah üretemeyeceği anlamına geliyor.

Şam yönetiminin, mevcut kimyasal silah stoklarını da imha etmesi gerekiyor.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ), Suriye’deki kimyasal silah üretme tesisleri, karıştırma ve dolum araçlarının imha edildiğini doğruladı. 

Örgüt tarafından yapılan açıklamada, KSYÖ uzmanlarının Suriye’de daha önce belirlenen 23 tesisten 21’ini ziyaret ettiği, 2 tesise ise güvenlik ve emniyet nedeniyle gidilemediği kaydedildi. Güvenlik riskinden dolayı ziyaret edilemeyen bu iki yerdeki araçların diğer tesislere taşındığı vurgulandı.
 

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 10:47

İLGİLİ HABERLER