Ekonomi
  • 2.6.2023 21:50

Suudi'lerin dünya devi Aramco'dan Türkiye'ye 50 milyar dolarlık iş

Suudi petrol devi Aramco'dan olay Türkiye kararı! Görüşmelere başlandı
Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Aramco, 80 Türk inşaat firmasıyla 50 milyar dolarlık projeler için görüştü.

Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında gerileyen Türk-Suudi ilişkileri, geçen yıl normalleşme yoluna girdi. Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan'ı ziyaret etti ve ardından Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da Türkiye'ye geldi.

Normalleşme adımlarını, ekonomik iş birliği anlaşmaları takip etti.

Amerikan finans dergisi Bloomberg’in aktardığına göre Suudi Arabistan ve Türkiye arasında adeta bir ticaret patlaması yaşanıyor.

50 MİLYAR DOLARLIK PROJE İÇİN TÜRK FİRMALARI
Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Aramco, 80 Türk inşaat firmasının yetkilileri ile görüştü. Bloomberg’in aktardığına göre Suudi yetkililer Ankara’ya geldi. 2025’e kadar planlanan ve 50 milyar doları geçen projeler için Türk inşaat şirketleri ile üst düzey temaslar yapıldı.

Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Bloomberg’e verdiği demeçte şunları söyledi: “Suudiler, olabildiğince çok Türk inşaat şirketini görmek istiyor. Projeler arasında rafineri, boru hattı, idari binalar ve altyapı çalışmaları da var. Toplam 50 milyar dolarlık bir yatırımdan söz ediyoruz.”

Aramco, Apple ve Microsoft’tan sonra dünyanın en değerli üçüncü şirketi.

Erdal Eren’in aktardığına göre görüşmelerin ikinci ayağı Suudi Arabistan’da olacak. Türk şirketlerinin Suudi Arabistan’a çıkarma yapması bekleniyor.

Güncellenme Tarihi : 2.6.2023 22:00

İLGİLİ HABERLER