Medya
  • 29.3.2012 17:23

Taraf'ın ajan haberi ortalığı karıştırdı

Taraf'ın bugünkü "ajan gazeteci" haberi sosyal medyada büyük tartışma çıkarttı. Taraf Gazetesi'ne "muhabirin hayatını tehlikeye attığı" için eleştiri okları yöneltildi. Türkiye Gazetesi'nde 25 gün önce aynı ifadeyi gazetecinin ismini açıklanmadan vermiş olması da Taraf'ın haberini tartışmalı kılan unsur oldu.

Taraf Gazetesi AFP'de çalışıp MİT'e de gönüllü olarak bilgi veren muhabirin ismini açık bir şekilde yazınca medyadan büyük tepki aldı.

İŞİNDEN ATILDI, PKK'YA HEDEF OLDU

AFP, ismi deşifre edilen Mustafa Özer ile ilişiğini kesti. Hedef haline gelen gazeteci yakın bir arkadaşına "Bir haberle beni öldürdüler" diyerek dert yandı.
Özer'in terör örgütü PKK'nın ölüm listesine girdiği de iddia edildi.

Bu gelişmeler ile birlikte Taraf'a yönelik eleştirilerin dozu daha da arttı. "Habercilik uğruna bir insanın hayatı karartılıyor" eleştirilerine muhatap olan Taraf, hedef göstermekle suçlandı.

EMNİYET - MİT ÇEKİŞMESİ Mİ?

MİT'e bilgi sızdıran gazecinin isminin deşifre edilmesi Emniyet-MİT çekişmesini de bir kez daha gündeme getirdi. Taraf'a haberin ve ismin sızdırılmasını medya mensuplarının bir kısmı Emniyet'in atağı olarak değerlendirdi.

UFUK ÇİZGİSİNİ MİT NİYE ÇEKTİRİR?

Bu arada gazetecinin ifadesinde yer alan "UFUK ÇİZGİSİ" fotoğraflarına dair ilginç bir bilgiyi de paylaşalım.

MİT o gazeteciden Kandil'e gittiğinde ufuk çizgisini çekmesini istemiş. Neden ufuk çizgisi...

Sabah istihbarat muhabiri Ferhat Ünlü bu konuda şu enteresan bilgiyi paylaştı:

"Eğer bir arazide vizörde ufuk çizgisini ortalayıp fotoğraf çekerseniz MİT'in elindeki bir sistem sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun tam koordinatlarını belirleyebiliyormuşsunuz. Bu yüzden ufku ortala diyorlar."

TARAF'A TEPKİ YAĞDI

Taraf'a bu haber nedeniyle iki yönlü tepki yağdı. Birincisi muhabirin isminin ifşa edilip hedef haline getirilmesi, ikincisi ise bayat bir haberin sunulması...

İşte tepkiler;

Nazif Karaman : Böyle gazetecilik olmaz olsun... Mustafa Özer'inbaşına birşey gelirse bilinsinki sorumlusu TARAF Gazetesi ve yöneticileridir.

Şaban Aslan: Bu çocuk zaten deşifre olmuştu. bir de ekmeğiyle ve de 'hayatıyla' oynamak illa ki gerekiyor muydu. diye düşünmeden de edemiyorum.

Bilal Şahin : yayınladıkları bilgiye ve belgeye sadece kendilerinin sahip olduğunu sanan Taraf kalitesinden çok kaybetti... haberi yapan yazan TARAF söz konusu gazetecinin fotoğrafını neden basmadı ki, etiğe aykırı olduğu için mi?

Mustafa Gökkılıç : Taraf ve Yurt gazetesi benim 90 gün önce yazdığım ama MİT'in sansürlediği belgelere ulaşmış. Biraz geriden geliyorlar.. PKK Mustafa Özer'i ölüm listesine aldı. Mustafa'ya birşey olursa sorumlusu TARAF ve YURT gazetesidir.

Ferhat Ünlü : Çift meslekli olmak, hem gazeteci hem MİT'çi olmak gazetecilik açısından utanç vesikasıdır. Ama Mustafa'nın MİT'e çalışması ne kadar fena ise bu gerçeği ifşa ederek onu hedef göstermek, utandırmak da o kadar fenadır. Bu, yeni bir bilgi de değildir, hepimizin malumuydu kimse haberi bu şekildeyapmaya tenezzül etmemiştir. Buradan bakarsak Taraf'ın yaptığı 'büyük habercilik' midir, hayır değildir.

Sevilay Yükselir : Sik sik aleme gazetecilik dersi vermeye kalkan Tuncay Opcin gazetesi Taraf'in bugun yaptigini da acaba gazetecilik olarakmi goruyor?

TARAF MUHABİRİ DE TEPKİ KOYDU

Taraf'ın muhabirin ismini deşifre etmesine gazetenin etkin kaleminden de tepki geldi. Mehmet Baransu twitterde şu notu düştü;

"Tarafin bugunku mitci gazeteci haberinde ismin aciklanmasini dogru bulmadigim notunu duseyim.

ARKADAŞINI MI DEŞİFRE ETTİ?

Aynı zamanda arkadaşı olan muhabirin ismini açık bir şekilde yayınlanan Taraf'ın Yazı İşleri Müdürü Tuncay Köseoğlu, eleştirilere twitter üzerinden yanıt verdi. Mustafa Özer'e savunma hakkı vermemekle itham edilen Köseoğlu, "hala da arkadaşım" karşılığını verdi.

Tuncay Köseoğlu habere yönelik eleştirilerle ilgili de şunları yazdı;

*İfadenin elden ele gezdiği herkesin bildigi bir olayı Taraf haber yaptı. Mesele budur kimse vicdan ahlak vs taslamasın... Taraf üzerinden vicdan yapanlar sunu unutmasın. Su anda bu pis isler yüzünden cezaevinde bir çok masum gazeteci hapis yatıyor...

TARAF SAVUNMADA

Taraf'ın köşe yazarları da bu haber nedeniyle sosyal medyada savunma halindeydi. İşte onların attığı twitler;

Yıldıray Oğur : Kiminin james bond maceralarini savciya ovunerek anlatip tahliye olan mitci gazeteci, kiminin de dogrudan mit ahbabi olunca haber cikmamis

Melih Altınok : Mustafa özer gözaltına alındığında, "o da alınıyorsa bu ülkede basın özgürlüğü bitmiştir arkadaş" atarlanmaları yapanları hatırlıyorum da:)
Naçizane tavsiyemdir,kimseye peşinen kefil olmayın,hele ottan boktan mevzularla basın susturuluyor fırtınasının estirildiği bu günlerde asla... (Gazeteciler.com)

Güncellenme Tarihi : 22.3.2016 19:13

İLGİLİ HABERLER