Gündem
  • 28.1.2014 16:35

TCDD'den o iddialara cevap

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından, 'otomatik tren yolsuzluğu' iddialarına ilişkin yapılan açıklamada, "Otomatik muayene istasyonu tanımı statik ve dinamik muayene istasyonlarını kapsamaktadır. İhaleye çıkılan 3 adet statik muayene istasyonu hizmete açılmış olup bu istasyonlar iddiaların aksine TCDD araçlarına hizmet vermektedir" denildi.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollar Genel Müdürlüğü tarafından, 'Otomatik tren yolsuzluğu' başlıklı haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. TCDD'nin çeken çekilen araçlarını modernize ederken, bu araçların bakım ve kontrolünü de modern sistemlerle yapmak için otomatik muayene istasyonları dönemini başlattığı belirtilen açıklamada, "Otomatik muayene istasyonu tanımı statik ve dinamik muayene istasyonlarını kapsamaktadır. İhaleye çıkılan 3 adet statik muayene istasyonu hizmete açılmış olup bu istasyonlar iddiaların aksine TCDD araçlarına hizmet vermektedir. Yine ihaleye çıkılan 3 adet dinamik muayene istasyonunun birisi hizmete verilme aşamasında olup, ikisi yapım aşamasındadır. Ankara’daki dinamik muayene istasyonu büyük ve özgün kent içi raylı sistem projesi olan Başkentray projesiyle birlikte yapılacaktır" denildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi: "İhaleler Kamu İhale Kurumu kanunu ve ilgili mevzuata göre yapılmıştır. Tren etiketi sistemi ihalesi de aynı mevzuata tabidir. Gazetede iddia edildiği gibi ihalelerin gizli tutulması söz konusu değildir. İhalelere hangi firmaların gireceğine TCDD karar vermemekte, yeterliği olan her istekli ihaleye girebilmektedir. İş yapım sürecinde hak edişi ölçüsünde firmalara ödeme yapılmış, herhangi bir fazla ödeme yapılmamıştır. Nasıl ihale yapılacağı, yaklaşık bedel tespiti, ayrılan ödeneğin nasıl kullanılacağı mevzuatla tanımlı olup, ayrılan ödenekle iş yapım kıyaslaması yaparak aradaki farktan yolsuzluk çıkarmanın kabul edilir bir yanı bulunmamaktadır. Muayene istasyonu yerine boş bina açıldı iddiası da diğer iddialar gibi gerçek dışıdır. Söz konusu haberin 'operasyonlar engellenmişti' başlıklı kutusunda yer alan, bazı firmaların gizli anlaşma yoluna gittikleri iddiası da diğer iddialar gibi asılsızdır."

İLGİLİ HABERLER