Gündem
  • 28.4.2024 02:00

Tel Aviv'de halk Netenyahu'ya karşı ayaklandı.. Savaşı bitir

Protestocular seçim ve rehine anlaşması talep ederek Ayalon Otoyolu'nu kapattı
Cumartesi günü erken saatlerde, Rehineler ve Kayıp Aileler Forumu, rehineler için kapsamlı bir anlaşma yapılması karşılığında İsrail Devleti'ni savaşı durdurmaya çağıran bir bildiri yayınladı.

On binlerce  kişi Gazze'deki rehinelerin serbest bırakılmasını ve Cumartesi gecesi seçimlerin ilan edilmesini protesto etmek için ülke çapında toplandı . Tel Aviv'de protestocular Ayalon Otoyolunu kapattı ve yedi protestocu tutuklandı.

Göstericiler Kudüs'te ve Tel Aviv'deki Kaplan Caddesi'nde toplandı. Göstericiler ülkenin diğer bölgelerinin yanı sıra Hayfa'da da toplandı.

Protestocular, rehine Hersh Goldberg-Polin'in derhal serbest bırakılması çağrısında bulunan posterler taşıdı . Bu haftanın başlarında Hamas tarafından Hersh'ün hayatta olduğunu gösteren bir video yayınlandı.

Begin Kapısı'nda kadınların rehinelerin iadesine yönelik protestosundan Stav Arnon, hükümeti aile üyelerinin serbest bırakılması yerine savaşa öncelik vermekle suçladı.

Özellikle Bakanlar Benny Gantz ve Gadi Eisenkot'a seslendi: "Sorumluluk sizin elinizde. Derhal bu lanet hükümetten defolun! Anormali normalleştiriyorsunuz. Esirleri iade etmek için orada olduğunuzu söylediniz ama yerine getiremediniz. Söz veriyorum, rehineler hâlâ orada. Zamanı geldi; hangi tarafta olduğunuzu seçin."

Rehinelerin aileleri konuşuyor

Gösteride, şu anda Gazze'de tutulan rehinelerin ailelerinden birkaçı konuştu. Gazze'de kaçırılan Omri Miran'ın babası Dani Miran, "Tıraş imkanı olmadığı için sakallı olacağını düşünmüştüm. Kaçırılma olayından bu yana sakal bırakıyorum, döndüğü gün biz de sakal bırakacağız" dedi. İsrail medyası, birlikte tıraş olduklarını bildirdi. 

23 yaşındaki tutsak Romi Gönen'in annesi Meirav Gönen gösteride şunları söyledi: "Sevgili kaçırılanlarımız tek bir kişi. Onlar çok çeşitli geçmişleri temsil ediyorlar. Kararlılık ve bilgelik sergilememiz ve mevcut tüm kaynakları kullanmamız zorunludur. İlerici ve özgür bir ulus olarak onları şimdi evlerine döndürmemiz gerekiyor. Bu, 'kimseyi geride bırakmama' yönündeki ulusal ahlakımızı somutlaştırıyor ve onların özgür ve güçlü bir ülke olarak gerçek dayanıklılığımızdaki önemli rolünün altını çiziyor."

Cumartesi günü erken saatlerde, Rehineler ve Kayıp Aileler Forumu, rehineler için kapsamlı bir anlaşma yapılması karşılığında İsrail Devleti'ni savaşı durdurmaya çağıran bir bildiri yayınladı.

Açıklamalarında, "Altı yıldır bize askeri baskının rehinelerin serbest bırakılmasına yol açacağı söylendi. Bu strateji başarısız oldu. Bugün tüm hükümet üyelerine çağrıda bulunuyoruz: Tek yol buysa. Rehineler için kapsamlı bir anlaşma, savaşı bitirmek, rehineleri evimize getirmek için savaşı bitirmektir!" Daha sonra "Refah'a girmenin daha fazla rehinenin öldürülmesine yol açacağı", dolayısıyla İsrail'in Gazze'de tutulan esirleri kurtarmak için Refah'a girmemeyi seçmesi gerektiği sonucuna vardılar. 


İsrailliler, Gazze Şeridi'nde ateşkes ve esir anlaşması yapılması ile Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası talebiyle ülke genelinde gösteriler düzenledi.

İsrail'de Netanyahu hükümetine karşı, her hafta cumartesi günü düzenlenen protestolar bu hafta da geniş katılımla devam etti.

Hükümet karşıtı gruplara katılan on binlerce kişi, Gazze'deki çatışma ve esirlerin geri getirilmesi için siyasi iradenin kayıtsızlığını eleştirerek, ülke tarihinin "en sağcı hükümetinin" istifasını ve erken seçim talep eden protestolarını yineledi.

Tel Aviv, Hayfa ve Batı Kudüs'ün yanı sıra Netanyahu'nun konutunun bulunduğu kuzeydeki Kayserya kenti ile ülkenin farklı noktalarında hükümetin istifası ve esirlerin geri getirilmesi talep edilen gösteriler düzenlendi.

Protestoların merkezi, on binlerce İsraillinin akşam saatlerinde toplandığı başkent Tel Aviv'de yer alan, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemelerine karşı yapılan gösterilerde sembolleşen, polisin demir bariyerlerle kapattığı Kaplan Caddesi oldu.

İsrail bayrakları taşıyan binlerce protestocu Başbakan Netanyahu ve hükümetindeki siyasetçiler aleyhinde pankart, afiş ve dövizler taşırken, caddede kurulan platformda aktivistler hükümeti eleştiren konuşmalar yaptı.

Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin yakınları da yakındaki Savunma Bakanlığı önünde Netanyahu ve öncülük ettiği hükümete eleştirilerini yöneltti.

Esirlerin bir an önce evlerine dönmesi çağrıları yaparak davullar ve düdükler çalan protestocular, "Hepsi hemen eve!", "Yardım!", yazılı dövizler taşıdı, Netanyahu'yu suçlayan sloganlar attı. Göstericiler, "(Netanyahu) Bibi esirleri serbest bırak" diye bağırdı.

Kaplan Caddesi’nden yürüyerek bakanlık binasının önüne gelen hükümet karşıtı protestocular, esir takası talep eden göstericilerle eylemlerini sürdürdü.

Göstericiler, buradan ayrılarak kalabalık gruplar halinde kentin sokaklarında ilerledi.

İsrail polisi, kentin ana arteri Ayalon Otoyolu'na çıkışlarda demir bariyerler kurarak konuşlandı. Ayalon Otoyolu'na ilerlemek isteyen göstericilere İsrail polisi atlı birliklerle müdahale etti.

Netanyahu'nun evinin önünde de gösteri yapıldı

Sahil kenti Hayfa'nın yanı sıra kuzeyde Kayserya kentindeki Netanyahu'nun şahsi konutu çevresinde de binden fazla gösterici İsrail bayrakları, davul ve düdüklerle toplandı.

Batı Kudüs'te de binlerce kişi, esirlerin serbest bırakılması için hükümetin anlaşma yapması ve erken seçim talebiyle yürüdü.

Hükümetin istifası ve Gazze Şeridi'ndeki esirlerin geri getirilmesi için bir an önce anlaşma imzalanmasını isteyen İsrailliler, ülkenin farklı yerlerinde yolları ve kavşakları kapattı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, bugün elindeki 2 İsraillinin "esir takası anlaşması" yapılması ve evlerine dönmeleri için hükümete çağrıda bulunduğu bir video yayınlamıştı.

Kassam Tugaylarının Telegram hesabından yayınlanan videoda, esirler İsrail ordusunun saldırıları altında zor şartlar altında yaşadıklarını ifade etmiş ve en kısa zamanda esir takası anlaşması yapılmasını istemişti.

Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kamil'in başkanlığındaki Mısır heyeti, dün İsrail'e bir ziyaret gerçekleştirmişti. Hamas, İsrail'in, esir değişimi ve ateşkes anlaşmasına dair tutumuna ilişkin resmi yanıtını aldığını, öneriyi inceleyecek ve hareketin yanıtını arabuluculara sunacağını duyurmuştu.

Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerden dolayı Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor.

Taraflar arasındaki temel anlaşmazlıkların başında Hamas'ın kalıcı bir ateşkes istemesi buna karşın İsrail'in Gazze'ye saldırılarında ısrar etmesinin geldiği belirtiliyor.

Hamas'ın Gazze Şeridi içinde zorla yerinden edilmiş 1,5 milyondan fazla Filistinlinin kuzeydeki evlerine geri dönmesini talep ettiği, İsrail'in ise Gazze'de kara işgaline devam etmekte ısrarcı olduğu bilgisi paylaşılıyor.

Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Netanyahu hükümetinin aşırı sağcı isimleri, ateşkes ve esir takası anlaşması imzalanması halinde hükümeti devirmekle tehdit ediyor.

Bazı esir yakınları, Netanyahu destekçilerince sosyal medyada gördükleri tepkilerin yanı sıra hükümete çağrıda bulundukları gösterilerde de fiziksel saldırıya uğradıklarını belirtiyor.

İsrail makamlarına göre, Gazze Şeridi'nde, bazıları hayatta bazıları ölü 130'dan fazla İsrailli esir bulunuyor.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülen İsrailli esir sayısının 70'i geçtiğini duyurmuştu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 24 binden fazlası kadın ve çocuk 34 binden fazla Filistinli öldü.

Sağlık sisteminin çökmek üzere olduğu bölgede 77 binden fazla yaralı var, 7 bin kadar kişinin de kayıp olduğu aktarılıyor. Gazze Şeridi içinde 1,9 milyondan fazla Filistinli ise zorla göç ettirildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden 25 Mart'ta geçen "ateşkes kararı" hiçe sayılarak İsrail ordusunun saldırıları devam etti.

Uluslararası toplumdan gelen uyarılara rağmen İsrail makamları, 1,5 milyon kadar Filistinlinin sığındığı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'a kara saldırısı başlatılacağı söylemini sürdürüyor.

Güncellenme Tarihi : 28.4.2024 02:10

İLGİLİ HABERLER