Yaşam
  • 31.10.2013 22:41

Telekulaktan gizli aşk çıktı

İngiltere'de son yıllardaki en büyük etik tartışmalardan birine yol açan telekulak davasında her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Son olarak, telefon dinleme skandalı nedeniyle kapanan News of the World gazetesinin eski iki editörü Rebekah Brooks ve Andy Coulson'ın 1990'lı yılların sonlarında altı yıl boyunca aşk yaşadığı ortaya çıktı.

Davada medya patronu Rupert Murdoch'un şirketinde çalışmış sekiz kişi yargılanıyor.

Üç eski gazeteciyle bir özel dedektif cep telefonu mesajlaşmalarını alıkoymak için birlik olduklarını çoktan kabul ettiler.

İki yönetici, cep telefonu mesajlarını gizlice dinlemek için komplo kurdukları yolundaki iddiaları reddediyor.

Ancak Londra Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, dün telekulak vakasının Rebekah Brooks ve Andy Coulson'ın bilgisi dışında yaşanmış olamayacağı görüşü dile getirildi.

Medya-polis-siyaset üçgeni

Ülkenin en kıdemli iki polisinin istifasına neden olan skandal, medya-polis-siyaset ilişkisini tartışmaya açmıştı.

Cinayete kurban giden ilkokul öğrencisi Milly Dowler'ın cep telefonu mesajlarının gazeteciler tarafından dinlendiği ortaya çıktığında, Rebekah Brooks dinlemelerden sorumlu tutulan News of the World gazetesi editörüydü.

Rebekah Brooks ilk olarak 2011'in Temmuz ayında yasalara aykırı olarak telefon dinlemek ve yolsuzluk suçlamaları ile tutuklanmış ancak daha sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.

2006'da ortaya çıktı

İngiltere basınını sarsan telefon dinleme skandalı ilk olarak 2006 yılında patlak vermişti.

Bu dönemde ülkenin en çok satan tabloid gazetelerinden biri olan News of the World'ün kraliyet ailesi haberlerinden sorumlu ediörü Clive Goodman ve özel dedektif Glenn Mulcaire, kraliyet ailesine yakın kişilerin telefon mesajlarını dinlemekle suçlandı.

Mulcaire ve Goodman 2007 yılında 4 ve 7 aylığına hapse girdiler.

News of the World gazetesi 2011 yılının Temmuz ayında telefon dinleme skandalının giderek derinleşmesiyle kapatıldı.

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 10:46

İLGİLİ HABERLER