Spor
  • 29.5.2016 00:02

Terim'den Karadağ maçı öncesi önemli açıklamalar

2016 Avrupa Şampiyonası'nda mücadele edecek Türkiye A Milli Futbol Takımı, yarın hazırlık maçında Karadağ ile karşılaşacak. Maç öncesi Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile takım kaptanı Arda Turan, milli takımın konakladığı otelde düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Terim, bir gazetecinin 'Avrupa Şampiyonası öncesi size hangi sorunun sorulmasını istersiniz' sorusuna, "Ben sizin orada olsam 'keyfi' nedir diye sorardım" diye yanıt verdi. 

Avrupa Şampiyonası'nda yer alan 24 ülkeden birinin de Türkiye olduğunu vurgulayan Terim, "Türkiye bu festivalin içerisinde. Biz de varız. Orada, Paris'ten başlayarak diğer şehirde Türk seyircilerle, burada ve dünyadaki tüm Türklerle 'bizim takımımız' diyen ortamı gerçekleştiren ekibiz. Bu şampiyonanın keyfini çıkarırım. Orada olmanın büyük bir zafer olduğunu başta kabullenirdim. İngiltere maçından sonra herkes çıtayı yükseltti. Ben orada olmanın keyfini her şeyden daha fazla önemserim" diye konuştu.

'EN DOĞRUSUNU EN ADİLİ YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ'

Avrupa Şampiyonası'nda kadroya girecek futbolcuları belirlenme süreci hakkındaki soruya ise Terim, Karadağ maçı sonrası yardımcılarıyla oturup görüşeceğini belirtti. Pazartesi ve Salı günü önce arkadaşları, ardından da yalnız geçireceği bir kaç saate ihtiyaç duyacağını vurgulayan Terim, şunları söyledi:
"Çok zor bir iş, gönül ister ki; hep beraber gidelim, ama maalesef böyle. Burada olmayan arkadaşlar, her şeyin sonu değil. Eylülde Hırvatistan ile Dünya Kupası'na başlayacağız. Orada devam edecekler. Bizimle sadece burada olamayacaklar. Geniş kadromuzda çok arkadaşımız var. 20+ 3'ü açıklamak zor bir iş. Arkadaşlarımla en doğrusunu, en adilini yapmaya çalışacağız." 

'SERDAR AZİZ İYİLEŞİRSE SÜRPRİZ YAPAR'

Fatih Terim, futbolcuların sakatlık durumu hakkında da bilgi verdi. Takımda en ciddi sakatlığın Serdar Aziz'de olduğunu belirten Terim, tedavisinin en az 3 hafta süreceğini dile getirdi. Kendisinin fizyoterapist ve doktor eşliğinde kampta yer aldığını, şampiyonaya gitmek istediğini anlatan Terim, "Şu anda burada. Bana bir sürpriz yaparsa, tarihin en güzel sürprizlerinden olur" dedi. Gökhan Gönül'ün Karadağ maçında büyük ihtimalle oynayacağına değinen Terim, "Ümit edelim Gökhan, EURO 2016'yı kaçırmaz" dedi.

BURAK YILMAZ VE CANER ERKİN'İN DURUMU

Terim, maç eksiği olan Caner Erkin ile Burak Yılmaz hakkındaki soruya ise şöyle cevap verdi:

"Caner, benim ilk günden tercih ettiğim oyuncu. Caner'i 2 ay oynamasa dahi yine koyacağım. Özel bir bek. Bu benim şahsi kanaatim. Defansif yapısı, ofansif yeteneklerine göre geride olabilir. Ama ben ofansif bek istediğim için sol ayağıyla müthiş bur oyuncu. Son 6- 7 maç oynanamamış, hiç bir şey fark etmez. Burak Türkiye'nin en önemli golcülerinden biri. Böyle bir atak oyuncusunun bizde olması çok önemli. Bizim gruptaki rakipler de Burak'ın burada olup olmadığını merak ediyor. Burak önemli bir silah. Oyun içerisinde 89 dakika görünmeyebilir ama 1 dakika görünürse karşı tarafa işi kabusa döndürebilir. Cenk'in hakkını verelim. Kenardan gelip bu kadar hakkını verdi. Oynamadığını suratına, fiziğine yansıtmayan oyunculardan birisi. Bana başka alternatif zorlamamamın mesajı verebiliyor. Olabilir, ikisi birden. Burak son 3- 5 ayı kolay geçirmedi. Cenk ile beraber Burak'ın iyileşmesi bizim için çok önemli."

Güncellenme Tarihi : 28.5.2016 20:44

İLGİLİ HABERLER