Gündem
  • 29.11.2017 00:04

Tillerson'dan Türkiye'ye "Rusya ve İran" çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "Bir NATO  müttefikimiz olarak Türkiye'den, ittifakın ortak savunmasını öncelemesini  istiyoruz. İran ve Rusya, Batı toplumlarının sağlayabileceği ekonomik ve siyasi  faydaları Türk toplumuna sunamaz." dedi.

Washington merkezli Wilson Center adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen  panele katılan Tillerson, Amerikan dış politikasından Türk-Amerikan ilişkilerine  kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğuna işaret eden Tillerson, "Bir  NATO müttefikimiz olarak Türkiye'den, ittifakın ortak savunmasını öncelemesini  istiyoruz. İran ve Rusya, Batı toplumlarının sağlayabileceği ekonomik ve siyasi  faydaları Türk toplumuna sunamaz." değerlendirmesini yaptı.

İRAN'A GÖZDAĞI

Suriye'de Cenevre süreci merkezli bir müzakere sürecine öncelik  verdiklerini vurgulayan Tillerson, Beşşar Esed'in bu ülkenin geleceğinde rolünün  olmadığı şeklindeki pozisyonlarını bir kez daha yinelediklerini dile getirdi.

Suriye ve Irak'ta İran'ın "bozucu" etki yapmaya devam ettiğini savunan  Tillerson, "Tahran'a karşı Avrupa ülkelerinin de desteğini beklediklerine"  dikkati çekti.

Tillerson, "Avrupalı ortaklarımızdan, İran'ın zararlı adımlarına karşı  bizimle beraber durmalarını istiyoruz. İran rejimi Batılı ilkelerle uyumsuzdur.  Ne ABD ne de Avrupa, kucağında bir başka Kuzey Kore tehdidi bulmak ister." diye  konuştu.

Ukrayna bağlamında Rusya'nın politikalarını eleştiren Tillerson,  "Avrupalı dostlarımız ile son dönemde dirilen Rusya tehdidinin farkındayız.  Bundan dolayı ABD, Avrupa'daki savunma ve caydırıcılık taahhütlerini  güçlendirmiştir." ifadesini kullandı.

Öte yandan Tillerson, tüm anlaşmazlıklara rağmen Suriye'de belli  alanlarda Rusya ile çalışabileceklerini, özellikle terörle mücadelede ortak çıkar  alanlarının olduğunu sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığının bütçe kesintisine uğramasını da  değerlendiren Tillerson, konunun medyada abartıldığı düzeyde olmadığını,  ellerindeki imkanların işlerini yapmak için yeterli olduğunu kaydetti.

İLGİLİ HABERLER