Gündem
  • 30.1.2024 23:58

TİP Genel Başkanı Erkan Baş'tan sokak çağrısı

Gezi Parkı davası hükümlüsü TİP vekili Can Atalay'ın milletvekilliği, TBMM'de okunan kararın ardından düşürüldü. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, yaşananlar sonrasında, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 'sokak' çağrısı yaptı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi davasında mahkum olduktan sonra vekil seçilen Can Atalay için hak ihlali kararı vermişti. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise AYM'nin kararına, 'Anayasa'yı ihlal ettiği ve yetkisini aştığı' gerekçesiyle uyulmamasına hükmedip karara imza atan 9 isim hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Atalay'ın ikinci kez bireyse başvurusunda da Yargıtay kararını değiştirmemiş ve milletvekilliğinin düşürülmesine hükmetmişti.

FETÖ ve PKK'ya kapı açtılar

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi davasında mahkum olduktan sonra vekil seçilen Can Atalay için hak ihlali kararı verdi. Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise AYM'nin kararına, 'Anayasa'yı ihlal ettiği ve yetkisini aştığı' gerekçesiyle uyulmamasına hükmedip karara imza atan 9 isim hakkında suç duyurusunda bulundu. Vatandaşlar ve siyasiler, aralarında AYM Başkanı Zühtü Arslan, başkanvekilleri Hasan Tahsin Gökcan ve Kadir Özkaya'nın da yer aldığı isimlerin bu kararının 'krize sebep olduğunu' vurguladı. AYM'nin 'ihlal' kararı, "FETÖ ve PKK'ya kapı açtılar" şeklinde yorumlandı.

Can Atalay'ın vekilliği düşürüldü

TBMM Genel Kurulu, bugün Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Gezi Parkı davası hükümlüsü, TİP'ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay'ın milletvekilliği, okunan kararın ardından düşürüldü

AK Parti'den Can Atalay açıklaması: Milletvekilliği düşecek

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, "Can Atalay kararı bu gün veya bu hafta Meclis'te okunacak ve milletvekilliği düşecek." açıklamasında bulundu.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş'tan 'Can Atalay' kararı sonrası sokak çağrısı

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, yaşananlar sonrasında 'sokak' çağrısı yaptı.

X hesabından paylaşım yapan Baş, şu ifadeleri kullandı:

"Can Atalay'n milletvekilliğini düşürmek “Ben bu ülkenin anayasa ve kanunlarını tanımıyorum, aklıma ne eserse onu yaparım” demektir. Bunu karşılıksız bırakmayacağız.

Darbecilere karşı ülkemize sahip çıkmak için tüm yurtta sokağa çıkıyoruz. Tüm yurttaşlarımızı davet ediyoruz."

Güncellenme Tarihi : 30.1.2024 22:03

İLGİLİ HABERLER