Spor
  • 26.2.2024 14:31

Topladığı kurban paralarını FETÖ'cülere gönderen terzi yakalandı

FETÖ'nün yeni oyunu! ‘Terzi grubu’nda para toplama, ‘halı saha’ grubunda örgütsel toplantı
FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik Antalya'da yürütülen soruşturma kapsamında, 'kurban parası' adı altında para toplayarak kurban kesimi yapmadan, örgütten kopmaları önlemek için sözde mağdur ailelere gönderilmesini sağlayan finansörün terzi Bülent Duman olduğu ortaya çıktı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, örgüte bağlı esnafların, işletmelerinde bir araya gelerek örgütsel toplantı yaptıkları, bu toplantılarda örgütün güncel durumunu ele aldıkları ve örgüt üyelerinden himmet ve kurban parası adı altında örgüte para topladıkları tespit edildi.
 

FETÖ’nün yeni oyunu! ‘Terzi grubu’nda para toplama, ‘halı saha’ grubunda örgütsel toplantı

Örgütün güncel yapılanmasının yurtiçinde 7 bin lira, yurtdışında ise 85 dolar kurban parası aldığı, paranın toplandıktan sonra ise kurban kesilmemesi talimatı verilerek, toplanan paraların örgütten kopmaları önlemek amacıyla örgüte bağlı ve sözde mağdur ailelere dağıtımının sağlandığı belirlendi. Güncel yapılanma içerisinde bulunduğu belirlenen 47 şüpheliye yönelik düzenlenen operasyonda 45 şüpheli gözaltına alındı.

Ev, işyeri ve örgütsel toplantıların yapıldığı yerlerde yapılan aramalarda 92 dijital materyal, 4 bin 240 Sterlin, 217 Dolar, 8 bin 400 Euro, 1 tüfek, 15 yasaklı dergi, kitap ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerden savcılık ifadesinin ardından 20'si tutuklama talebiyle, 19'u ise adli kontrol şartıyla nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.
Sulh ceza hakimliği 12 şüphelinin tutuklanmasına karar verirken, 1 şüpheliye ev hapsi adli kontrol şartı, 7 şüpheliye ise imza ve yurt dışına çıkış adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi. 6 şüpheli de ifadelerinin ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden serbest bırakıldı.

Terzi dükkanında yapılan dinlemede, şüphelilerin polis takibinden kaçmak için internet tabanlı programlar üzerinden görüşmeler yaptıkları, terzi gibi yerlerin buluşma düzenlemek ve örgütsel alışverişin yapılmasında, avantajlı olduğu, bir poşetle bu tür yerlere girip çıkmanın dikkat çekemeyeceğini konuştukları tespit edildi.
Şüpheli Hüseyin K'nin, şüpheli Mehmet Y'ye "Kafede buluşmak zaten sıkıntı. Adamın dükkanına gidersin eline bir poşet alırsın gömlek alıp çıkmış olursun. Polis sorarsa dersin ki ben bir gömlek aldım arkadaş bu kadar polis terziye gelirsin pantolonum söküktü onu diktirdim çıktım dersin" dediği soruşturma dosyasına yansıdı.

 

FETÖ'nün yeni oyunu! ‘Terzi grubu’nda para toplama, ‘halı saha’ grubunda örgütsel toplantı

TERZİ DÜKKANINDA KAÇIŞ ORGANİZASYONU

Terzi dükkanında yapılan görüşmelerde 'himmet' adı altında örgüte sempati duyan ve örgüt mensuplarından para toplandığı konusu ile alakalı yapılan görüşmelerle ilgili yapılan tespitlerde, işyerine banknotlar halinde paralar getirildiği, şüphelilerin başlarına bir şey gelmeyeceğine dair garanti istedikleri kaydedildi.
 

Güncellenme Tarihi : 26.2.2024 14:35

İLGİLİ HABERLER