Medya
  • 1.8.2009 10:19

TRT YAYINLANAN PROGRAMLARI KİTABA ÇEVİRDİ

ADANA - Türkiye Radyo Televizyon (TRT) Kurumu, Türkiye'de televizyon yayınının başladığı 31 Ocak 1968'den 31 Aralık 2008'e kadar yayımlanan farklı türlerdeki belgeseller ile belge içeren tanıtım, özel gün, anma ve benzeri programları kitaplaştırdı.
Türkiye'de, 1990 yılına kadar tek yayın kuruluşu olma özelliği taşıyan TRT'nin, 4 kitapta 1425 sayfa olarak hazırladığı eser ''Geçmişten Geleceğe Bilgiler Belgeler'' adını taşıyor.
Satış kataloğu özelliği taşımayan kitap, ''40 yılın tanıklığında kültür mirası'' değerinde, televizyon yayınlarıyla ilgilenenlerin yararlanabileceği yazılı bir kaynak ve başvuru kitabı olarak değerlendirilebilecek.
TRT Arşiv Dairesi Başkanlığının, Beyhan Karadağ'ın projesiyle, yaklaşık 2 yıl süren çalışmayla hazırladığı kitapta, Türkiye'de televizyon yayınının başladığı 31 Ocak 1968'den 31 Aralık 2008'e kadar farklı türlerdeki belgeseller ile belge içeren tanıtım, özel gün, anma ve benzeri programların ulaşılabilen ayrıntıları ve fotoğrafları yer alıyor.
TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, kitabın ön sözünde, ''TRT'nin, kuruluşundan bu yana Türk halkını haber alma, bilgilenme, kültür ve sanattan yararlanma, nitelikli eğlenme gereksinimlerini karşılama, eğitim ve öğrenimine katkıda bulunma görevini büyük bir başarıyla sürdürdüğüne'' dikkati çekiyor.
TRT'nin, kamu yayın kuruluşu bilinciyle yeni bir hizmet daha verdiğini belirten Şahin, ''Türkiye'de, ilk televizyon yayınına başlanan 31 Ocak 1968'den 31 Aralık 2008'e kadar geçen 40 yılı aşan zaman diliminde, TRT kurumumuzca bizzat veya yapımına destek verilerek gerçekleştirilen ve ülkemizin kültürel birikimini, zengin mirasını yansıtan arşivimizin seçkin yapımları bu kitapta toplanmış bulunuyor'' ifadelerine yer veriyor.

İLGİLİ HABERLER