Gündem
  • 18.6.2024 18:33

Trump : Başkan seçilirsem Ukrayna'ya bir kuruş vermem

Trump: Başkan olduğumda Ukrayna'ya yardımı keseceğim

ABD'de yaklaşan seçimlerde aday olan Donald Trump, kazandığı takdirde Ukrayna'ya yönelik askeri yardımları keseceğini açıkladı.

Eski ABD Başkanı ve mevcut başkan adayı Donald Trump Cumartesi günü yaptığı açıklamada ABD'nin Ukrayna'ya verdiği desteğin boyutlarını eleştirdi ve Kasım ayında yeniden seçilmesi halinde bu konuyu derhal "çözüme kavuşturacağını" söyledi.

Detroit'te düzenlenen bir kampanya mitinginde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky'i eleştiren Trump, Zelensky'i "tüm zamanların en büyük satıcısı" olarak nitelendirdi.

Trump "Daha dört gün önce 60 milyar dolarla gitti ve eve döndüğünde bir 60 milyar dolara daha ihtiyacı olduğunu açıkladı. Bu hiç bitmeyecek." ifadelerini kullanarak "Seçilmiş başkan olarak Beyaz Saray'a gelmeden önce bu konuyu çözüme kavuşturacağım" dedi.

Ukrayna'nın Batılı müttefikleri, Trump'ın olası yeniden seçilmesinin ABD desteğini azaltabileceği endişesiyle Kiev'e uzun vadeli yardım sağlamak için çalışıyorlar. Biden yönetimi geçtiğimiz hafta Ukrayna'ya uzun vadeli güvenlik garantileri verdi. Bu adım, Nisan ayında Kongre'nin Ukrayna'ya 60 milyar dolardan fazla yardım yapılmasını onaylamasının ardından geldi.

NATO ülkeleri de geçen hafta Ukrayna Savunma Temas Grubu'nu "Trump'a karşı korumaya" yönelik bir çaba olarak algılanan, ittifakın Ukrayna'ya askeri yardımın koordinasyonunu ABD'den devralmasını öngören bir planı hayata geçirdi.

 

 

Güncellenme Tarihi : 18.6.2024 18:37

İLGİLİ HABERLER