Dünya
  • 5.11.2020 20:55

Trump duyurdu!.. Seçim gününden sonra gelen oylar sayılmayacak!

 Trump'tan yeni açıklama: Seçim gününden sonra gelen oylar sayılmayacak!

ABD'de oy sayımı sürerken Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Seçim gününden sonra gelen oylar sayılmayacak!" dedi.

Amerika'da başkanlık yarışı tüm hızıyla sürüyor. Başkanlık yarışında son saatlerde Demokratların adayı Joe Biden'ın üstünlüğü ortaya çıktı.

"SEÇİM GÜNÜNDE GELEN OYLAR SAYILMAYACAK"

İlk açıklamasında posta yolu ile oy kullanılmasının durdurulması için Yüksek Mahkeme'ye başvuracağını söyleyen ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan adayı Donald Trump Twitter'dan 'Sayımı durdurun' çağrısı yapmıştı. Trump yaptığı son açıklamada "Seçim gününden sonra gelen oylar sayılmayacak!" dedi.

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKLA SUÇLADI

Öte yandan AGİT seçim gözlemci heyeti ise ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ı "görevi kötüye kullanmakla' suçladı.

NE OLMUŞTU

Başkanlık seçimine ilişkin rapor yayımlayan AGİT, seçimin yüksek derecede katılım, zorlu ve rekabetçi bir atmosferde gerçekleştiğini belirtti. Öte yandan Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın seçim sırasındaki söylemlerine atıfta bulunan AGİT'in, raporunda şu ifadelere yer verildi:

 

"Rekabetçi 3 Kasım seçimi genel anlamda iyi yönetilmiş olsa da büyük yasal belirsizlik ve agresif kampanya söylemleriyle beslenen, kapsamlı politika tartışmaları barındırmayan, sistematik sahtekarlığa ilişkin temelsiz iddialar içeren son derece kutuplaşmış siyasi bir ortamda gerçekleşti." Rapora ilişkin açıklamada bulunan AGİT Gözlem Masası Koordinatörü Michael Georg Link ise doğrudan Trump'ın söylemlerine dikkati çekti.

Trump'ı asılsız iddialarda bulunmakla suçlayan Link, "Seçim gecesi de dahil olmak üzere, özellikle görevdeki başkan tarafından sistematik eksikliklere ilişkin temelsiz iddialar, halkın demokratik kurumlara olan güvenine zarar veriyor." dedi.

'OY ÇALMAKLA SUÇLAMIŞTI

Seçim sonuçları gelmeye devam ederken yerel saatle sabaha karşı canlı açıklama yapan Trump, sonuçların açıklanmasında kesinti yaşanmasına dikkati çekerek Demokratları "oy çalmakla" suçlamıştı.

Trump konuşmasında, "Demokratlar bu seçimleri kazanamayacağını biliyor. O zaman 'Hadi mahkemeye gidelim' dediler. Bu ülkemiz için bir utançtır. Biz bu seçimleri kazanacaktık ve kazandık da." ifadesini kullanmıştı.

 

İLGİLİ HABERLER