Dünya
  • 6.11.2020 11:29

Trump'dan bomba etkisi yapan sözler!.. Hileyle kazanmaya çalışıyorlar buna müsade etmeyeceğim

Amerikan Başkanı Trump, seçimleri kaybetse bile koltuğu bırakmaya pek niyeti yok..Seçimlerde büyük hile yapıldığını anlatan Trump, asma bu duruma sessiz kalmayacağıın bildirdi..

Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı Donald Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Demokratlar’ı 3 Kasım başkanlık seçimini “çalmaya çalışmakla” suçladı. Trump, ‘‘Yasal oyları sayarsanız seçimi kolaylıkla kazandım, yasa dışı oyları sayarsanız seçimi bizden çalmaya çalışıyorlar’’ dedi. Florida, Iowa, Indiana, Ohio gibi eyaletlerde tarihi zaferler elde ettiklerini belirten Trump, seçimlerden önce kamuoyu yoklaması yapan anketleri de eleştirdi. Trump anketlerin seçmeni baskı altına almak amacıyla yanıltıcı sonuçlar verdiğini öne sürdü.

‘‘Anketler seçimlere müdahaleydi’’ diyen Trump, seçmenlerin evde kalması, ilüzyon yaratılması amacıyla kullanıldığını belirttiği anketlerin Amerikan tarihinde daha önce hiç bu kadar baskı amacıyla kullanılmadığını savundu.

Demokrat Parti’nin büyük bağışçıların, büyük medya şirketlerinin ve teknoloji şirketlerinin partisi olduğunu söyleyen Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin ise Amerikalı işçilerin partisi olduğunu kaydetti.

‘Gözlemcilerimiz oy sayım noktalarına alınmadı’’

Kilit eyaletlerdeki duruma değinen Trump oy sayımının tamamlanmadığı bu eyaletlerde ‘‘Biz kazanıyorduk ama birden puanlarımız düşmeye başladı. Gözlemcilerimiz oy sayım noktalarına alınmadı. Bunun için mahkemeye başvurduk. Büyük bir dava kazandık. Bu sürecin ne kadar haksız olduğunu gösteren çok sayıda dava açtık’’ dedi.

Trump, seçimlerle ilgili dava sürecinin Anayasa Mahkemesi’nde sonuçlanabileceğini belirtti.

Posta yoluyla oy kullanmanın ne kadar yolsuzluğa açık bir yöntem olduğuna daha önce de her fırsatta dikkat çektiğini belirten Trump, ‘‘Bir seçimin böyle çalınmasına izin veremeyiz’’ dedi.

Demokratlar için ‘‘Ne kadar oya ihtiyaçları olduğuna baktılar ve o oyları buldular’’ diyen Trump, ‘‘Seçim gecesi Kuzey Carolina’da öndeydik. Hala da öndeyiz ama o kadar farkla değil, çünkü bir anda oy pusulaları buluyorlar. Bu geç gelen oy pusulalarının tek yanlı olması da şaşırtıcı’’ diye konuştu.

Georgia ve Pennsylvania’daki oy sayım sürecini de eleştiren Trump, ‘‘Georgia’da seçim gecesi çok farkla yenerken şimdi neredeyse geride kalacağız. Alakasız bir noktada bir boru patladı ve sayımı 4 saat durdurdular. Bu eyalette seçim mekanizması Demokratlar tarafından yönetiliyor’’ dedi.

Michigan’da ve Wisconsin’de de önde giderken geride kaldıklarını belirten Trump, ‘‘Arizona’yı kazanacak gibi görünüyoruz, hedefimiz seçimin bütünlüğünü korumak, yolsuzluk ve hırsızlık olmadığından emin olmak’’ dedi.

Kısa zamanda birçok yolsuzluğun ihbar edileceğini öne süren Trump, Pennsylvania eyaletinin Philedalphia kenti için ‘‘ülkenin en çok yolsuzluk olan yeri’’ ifadesini kullandı.

‘‘Camlar kartonla kapatıldı’’

Trump, Pennsylvania eyaletinde Cumhuriyetçi seçim gözlemcilerinin oy sayım noktalarına alınmadığını, camların kartonlarla kapatıldığını iddia etti.

Georgia’da ise oyların seçim gününden sonra gelmesi halinde geçersiz olmasını öngören yasaya rağmen bazı oyların seçim gününden sonra geldiğini öne süren Trump, ‘‘Çok kötü şeyler yapıldı, bunların hepsi rapor edilecek’’ dedi.

Trump, Michigan’da da sandık çalışanlarının oyları kopyaladığını iddia etti. Burada da gözlemcilerin oy sayım noktasına alınmadığını öne süren Trump bazı yasal gözlemcilerin sayımı görebilmek için dürbün kullanmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Trump sözlerini, ‘‘Her gün korku hikayeleri duyuyoruz. Bu, Cumhuriyetçilerin kazanması ya da Demokratlar’ın kazanması; Joe’nun (Biden) ya da benim kazanmam meselesi değil. Ülkemize bunun olmasına izin veremeyiz’’ diye bitirdi.

ABD seçimlerinde kaos sürüyor.. Trump mı, Biden mı kazanacak? ABD seçim sonuçlarında kim önde

ABD'de gerilim tırmanıyor... 3 Kasım'da gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde düğüm bugün çözülebilir. Tüm dünya gibi Türkiye'nin de gözü sonuçlarda. "Cumhuriyetçi ABD Başkanı Donald Trump mı yoksa Demokrat Joe Biden mı kazanacak?" Herkes bu sorunun yanıtını merak ediyor. Sonuçlara ilişkin veri sunan tüm kuruluşlar göre Joe Biden avantajlı konumda görünüyor. Seçimin kilitlendiği bazı eyaletlerde sonuçların bugün netleşmesi bekleniyor. Trump'ın kampanya kurmayları, seçimi kaybetmesine yol açacak eyaletlerde ya oyların yeniden sayılmasını ya da posta yoluyla gelen oyların sayımının durdurulması için mahkemeye koşuyor. Beyaz Saray için Biden'ın alternatifleri daha çok. İvme Biden'ı Beyaz Saray'a sürüklerken, Başkan Trump'tan peş peşe açıklamalar geldi. Washington Post'un flaş iddiası ise merak yarattı. İşte ABD'den gelen 'son dakika' haberleri...

ABD'nin 46. başkanını belirleyecek 59. başkanlık seçimleri tüm dünya tarafından büyük bir merakla izleniyor. Herkes oy sayımının bitmesini ve başkanlık yarışında ipi göğüsleyecek adayın kim olacağını öğrenmek için adeta saatleri sayıyor.

11.00 | BİDEN: KİMSE DEMOKRASİYİ ELİMİZDEN ALAMAYACAK 

ABD başkanlığı yarışının Demokrat adayı Joe Biden, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Kimse demokrasiyi elimizden alamayacak, ne şimdi ne daha sonra." ifadesini kullandı. Biden, ABD'nin şimdiye kadar birçok mücadeleden geçtiğini kaydetti.

10.25 | TRUMPTAN ART ARDA AÇIKLAMALAR

10.25 | TRUMP'TAN ART ARDA AÇIKLAMALAR 

ABD seçimlerinde kritik oy sayımı devam ederken Başkan Donald Trump'tan art arda tweet'ler gelmeye devam ediyor. Trump son paylaşımında "Oy sayımı yasal şekilde yapılırsa ABD başkanlığını kolayca kazanabilirim. Gözlemciler hiçbir şekilde içeri alınmıyor ve işlerini yapmalarına izin verilmiyor. Bu oylar yasal kabul edilmemeli. Yüksek Mahkeme karar vermeli" dedi.

TWITTER'A YÜKLENDİ

Trump paylaşımlarına gelen sansüre de değinerek “Twitter, hükümetin armağanı olan 230’uncu kısım sayesinde kontrolden çıktı!” dedi.

WASHINGTON POST'TAN GİZLİ SERVİS İDDİASI 

Washington Post, konuyla ilgili bilgisi olan iki kişiye dayanarak, gizli servisin eski başkan yardımcısı Joe Biden'ı korumak için bugünden itibaren Deleware’deki Wilmington kentine takviye gönderme kararı aldığını bildirdi.Gizli servise yakın kaynaklara göre, Biden'ın kampanya ekibinin, Demokrat adayın Wilmington Kongre Merkezi’ni en az bir gün daha kullanmaya devam edeceği ve Cuma günü büyük bir konuşma yapabileceği uyarısında bulunmaları üzerine bu karar alındı.

09.00 | TELEVİZYONLAR YAYINI KESTİ 

ABD Başkanı Trump'ın Beyaz Saray'dan Amerikan halkına seslendiği konuşma, bazı Amerikan televizyonları tarafından canlı yayınlanıyordu. Zafer ilan eden ve Demokratları hile yapmakla suçlayan Trump'ın konuşması, "gerçeğe aykırı ve mesnetsiz" olarak değerlendirilen iddiaları nedeniyle yarıda kesildi. NBC, birkaç dakika içinde canlı yayından çıkarken, sunucu Biran Williams, "Yine burada hem ABD Başkanı'nı kesmek hem de ABD Başkanı'nı düzeltmek gibi olağandışı bir pozisyonda kaldık. Bu dayanağını hakikatten almıyordu ve ülkemizin geldiği nokta bu. Tehlikeli" yorumunda bulundu.

08.20 | BIDEN İÇİN ALTERNATİF FAZLA 

Joe Biden'ın Beyaz Saray için Donald Trump'tan daha çok olasılığı var. Biden için alternatifler şöyle: Arizona, Kuzey Carolina, Nevada ya da Georgia'dan herhangi ikisini kazandığında Biden başkan olacak. Ya da bunların hepsini kaybedip Pennsylvania'yı alsa da Beyaz Saray'a çıkacak. Trump'ın alternatifi ise şöyle: Arizona, North Carolina, Nevada ve Georgia'dan üçünü kazanması, üstelik Pennsylvania'yı da kaybetmemesi gerekiyor.

08.10 | BIDEN OLASILIĞI GÜÇLENİYOR 

CNN'in son haberine göre; Pennsylvania ve Georgia'da iki aday arasındaki fark Demokrat Joe Biden lehine daralırken, başkanlık için gerekli 270 seçici kurul üyesine ulaşacak isim de ufukta belirmeye başladı. Trump'ın Georgia'da 1805, Pennsylvania'da ise 29 bin 953 oy üstünlüğü bulunuyor. Postayla kullanılan oylar sisteme girildikçe tablo Biden lehine dönerken, sayılmayan oylar da oldukça azaldı.

 

 

 


 

İLGİLİ HABERLER