Gündem
  • 30.3.2013 14:48

TÜİK soruyor : Ne sıklıkla namaz kılarsın ?

DİYANET İşleri Başkanlığı’nın istemi üzerine Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 'dini hayat araştırması' talebinde bulundu. TÜİK deneklere, 'Kendinizi ne kadar dindar hissediyorsunuz?', 'Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız?', 'Haftada ortalama kaç vakit namazınızı camide ya da mescitte cemaatle kılarsınız?', 'Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz?' gibi sorular yöneltti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, hafta başında İzmir’de din görevlileriyle yaptığı toplantıda kente yeni müftü atanmasıyla ilgili, "İzmir’in farklı bir dindarlığı var. Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var" yönündeki sözleri tartışılırken, bir de anket konusu ortaya çıktı. Dindarlıkla ilgili Türkiye genelinde yapılması planlanan anket öncesi İzmir'de de 10 hanede yapılan 'sondaj anket' şöyle gelişti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bir süre önce TÜİK Genel Müdürlüğü’nden, 'Türkiye’de dini hayat araştırması' yapmasını istedi. TÜİK Genel Müdürlüğü de hazırladığı 70 soruluk anketi, 26 bölge müdürlüğüne gönderdi. TÜİK her araştırmadan önce o konuda araştırma yapılıp yapılmayacağını araştırıyor. İzmir’de de demografik yapısı, eğitimi, gelir düzeyi, yaşı farklı olan 10 haneye 70 soruluk anket yaptırılarak, bu araştırmanın yapılıp yapılmayacağına yönelik rapor hazırlandı.

Şubat ayında gerçekleştirilen 'sondaj anket' raporu, Mart ayı başında TÜİK Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi. TÜİK’in 26 bölgeden gelecek raporlara göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onayı ile araştırmayı Mayıs ayında Türkiye genelinde yapıp yapmayacağına karar verecek.

"NE SIKLIKLA NAMAZ KILARSIN?"

İzmir'de 10 hanede yapılan 70 soruluk anketin ilk soruları arasında cinsiyet, doğum tarihi, eğitim ve medeni durum, çalışıp çalışılmadığı, aylık gelir düzeyi yer aldı.

Anketin ilginç soruları arasında, 'Aşağıdakilerden hangisi Allah’ın varlığı ile ilgili inancınızı en iyi şekilde ifade eder?', 'Hangi dine mensupsunuz?', 'Hangi mezhebe göre amel edersiniz?', 'Dini kaynağınızın bilgisi nedir?', 'Din bilgilerinizi nasıl geliştiriyorsunuz?', 'Bunun için sizi kim teşvik ediyor?', 'Dini nitelikli bir konuyu danışmak istediğinizde hangi kişi ya da kuruma müracaat edersiniz?', 'Kendinizi ne kadar dindar hissediyorsunuz?', 'Aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız?', 'Haftada ortalama kaç vakit namazınızı camide ya da mescitte cemaatle kılarsınız?', 'Dışarı çıkarken başınızı örter misiniz?', 'Kuran-ı Kerim’i Arapça okumayı biliyor musunuz?', 'Kuran-ı Kerim’i Arapça öğrenmek istiyor musunuz?' yer aldı.

'EVLENMEDEN ÖNCE FLÖRT, DİNE UYGUN MU?'

Ankette, denekten bazı konularda görüşlerini açıklaması istendi. Konular şu şekilde sunuldu:

'Günah işlediğimde pişman olurum', 'İbadetlerimi yerine getiremediğimde huzursuz olurum', 'Misafir ağırlarken bayanlar ve erkeklerin aynı ortamda bulunmamasını tercih ederim', 'Hayatımı dinin emirlerine göre şekillendiririm', 'Evlenmeden önce flört etlenin dinen bir sakıncası yoktur', 'Dini grup ve cemaatler yararlıdır', 'Herkes dini bir grup ya da cemaate mensup olmalıdır', 'Dini grup ve cemaatler yasaklanmalıdır', 'Dini grup ve cemaatler desteklenmelidir', 'Oy verirken adayın dindar olup olmadığını önemsemem.'

 

DHA

Güncellenme Tarihi : 19.3.2016 16:44

İLGİLİ HABERLER