Gündem
  • 25.4.2022 10:48

Türk eşcinsellerinin ananesi Tunç Kökkaya korovirüsden öldü

Eşcinsel İşletmeci ve basın danışmanı Tunç Kökkaya’nın ölümü sanat dünyasını yasa boğdu. Kökkaya’nın Zincirlikuyu Camisi’ndeki cenazesinde büyük üzüntü hakimdi.90’lı yıllarda işletmecilik ve basın danışmanlığı ile adını duyuran Tunç Kökkaya, 58 yaşında hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastanede vefat eden Kökkaya’nın cenazesi Zincirlikuyu Camisi’nden kaldırıldı. Cenazeye Nükhet Duru, İrem Derici, Cenk Eren, Deniz Akkaya, Deniz Seki, Hakan Akkaya, Yonca Evcimik, Selin Ciğerci, Yeliz, Berkay ve eşi Özlem Ada Şahin, yapımcı Polat Yağcı, iletişim danışmanı Özgür Aras gibi çok sayıda ünlü isim katıldı.

Tunç Kökkayanın cenazesinde gözyaşları sel oldu

COVID’E YENİLDİ

Törene katılan ünlü isimler, yakın dostlarını son yolculuğuna uğurlarken gözyaşlarını tutamadı.Kalp pili ile yaşayan Tunç Kökkaya, geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalanmış, virüsün akciğerlerine yayılmasıyla rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.

Tunç Kökkaya Kimdir?

1964 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Tunç Kökkaya uzun süre sanat camiasında asistan ve danışman olarak çalışmalar da bulunmuştur. Özellikle LGBT Dünyasına katkıları ile, Zeki Müren’in daha önce bilinmeyen hayatını sevenleri ile paylaşmış ve büyük bir ilgi görmüştür.

GZone Evdeyiz Aşkım İnstagram canlı yayınına katılmış anılarını, LGBTİ toplumuna dair gözlemlerini canlı yayında dile getirmiştir.

90’lı yıllarda işletmecilik ve danışmanlık yapan Kökkaya, çok sevdiği kişiler tarafından anane lakabı ile anılmaktadır. Anane lakabını kendisine Özgür Aras ve Deniz Akkaya vermiştir. Sebebini ise kendisi şu sözlerle açıklamıştır. Bir ailede en güvenilir kimdir, kime danışılır kim daha çok ilgili ve şefkatlidir diye düşünen Deniz Akkaya ve Özgür Aras’ın bu lakabını verme sebebinin bu olduğunu belirtmiştir. Ancak anane lakabını çok samimi olduğu kişilerin söylemesini tercih etmiştir.

Bir dönem Deniz Seki ile çalışmış, asistan ve danışmanlık yapmıştır. Asıl mesleki hayatına 1987 yılında 23 yaşında iken Taksim Talimhane’de 14 gece kulübünde iken başlamıştır. Daha sonra işletmecilik, danışmanlık ve asistanlık gibi görevlerde bulunmuştur.

Zeki Müren o yıllarda Taksim Talimhane’de bulunan 14 isimli bir gece kulübünde tanışmıştır. Tamamen gay bar olarak işletme, mekanı olan bara ilk zamanlar korka korka gittiğini, zamanla sık sık gittiğini ve bir süre sonra orada Zeki Müren ile tanıştığını belirtmiştir. O barda ayrıca Yıldırım Türker, Murathan Mungan ve Ferdi Özbeğen gibi ünlü isimlerden çok şey öğrenmiştir.

Zamanla kendi mekan ve işletmeciliğini üstlenmiş, bir gay kulübü olan Neo’un sahibi olarak hizmet vermiştir.

Cenk Eren, Işın Karaca ve Lale Elizabet Danielsson dahil bir çok ünlü isim sosyal medya hesaplarından taziye mesajları yayınlamıştır.

 

İLGİLİ HABERLER