Ekonomi
  • 27.2.2015 22:29

Türk-İş, kıdem tazminatı için tabutla yürüdü

Türk-İş’e bağlı sendikaların yöneticileri ve işçiler, kıdem tazminatlarının kaldırılmasına tepki gösterdi. 5 bin kişilik grupla Fomara Meydanı’ndan Kent Meydanı’na yürüyen işçiler, hazırladıkları pankartlar ve kıdem tazminatını alamadan ölen bir işçinin temsili tabutuyla eylem yaptı.

Yürüyüşün ardından Kent Meydanı’nda yapılan miting öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Türk-İş Bursa Bölge Temsilcisi Sabri Özdemir, binlerce kişiyle kıdem tazminatları üzerinde yapılacak değişikliği protesto etmek için toplandıklarını belirtti. Özdemir, “İşçinin alın teri olan kıdem tazminatı sık sık gündeme getiriliyor. Bunun gündeme getirilmesinin asıl maksadı tazminatlar değil, insanların köle edilmeye çalışılmasıdır. Buna karşı çıkmak için Türkiye genelinde yapacağımız eylemlerimizin Bursa etabını düzenliyoruz. İşçinin alın teri olan kıdem tazminatını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanacaklarını açık bir şekilde ortaya koyamıyorlar. İşçinin 90 milyar TL’ye yakın parasını kendi maksatları için kullanıyorlar. Bu paranın yüzde 30’unu devlet kullanıyor. İşçi ise bunun sadece yüzde 11’ini kullanıyor. Bu, işveren ile ortak çıkarlar doğrultusunda yürütülen bir projedir” dedi.

"Bu bizim ilk ihtarımızdır" diyen Sabri Özdemir, “7 Haziran’da yapılacak seçimlerde hakkımızı yiyen kişileri sandıkta gereken cevabı vereceğiz. İş verene, “İşçiyi köle gibi çalıştırın, asgari ücrete mahkum edin” dercesine kararlar alınıyor. Bizim kıdem tazminatımızı 30 günden 14 güne düşüremezsiniz. Yeni işe başlayacak insanların kıdem tazminatını 14.1 gün olarak hesaplayamazsınız” şeklinde konuştu.

 

Güncellenme Tarihi : 18.3.2016 21:52

İLGİLİ HABERLER