Sağlık
  • 13.1.2022 20:52

Türk Tabipler Birliği Başkanı tehdit etti: Sağlık sistemini durdururuz

TÜRK Tabipleri Birliği (TBB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bazı CHP'li milletvekilleri ile birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Hekim haklarından bahseden Fincancı, düzenlemelerin yapılmaması durumunda sağlık sistemini durduracaklarını şöyle ifade etti: "Biliyoruz ki alanda çalışan meslektaşlarımız hazır; sağlık sistemi tümüyle durma noktasına gelebilir, hep beraber haklarımızı alıncaya kadar tüm sağlık sistemi durdurulabilir, aciller dışında."

Sağlık çalışanlarının sorunlarına ilişkin HDP, CHP ve İYİ Parti'li vekillerin katılımıyla, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde basın toplantısı düzenledi.

TABİPLER BİRLİĞİ ÖNCÜLÜĞÜNDE

Toplantı, terör bağlantılarıyla gündemden düşmeyen Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) öncülüğünde gerçekleştirildi.

 

 
 

PKK elebaşı Abdullah Öcalan için özgürlük isteyen TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı da toplantıda açıklamalarda bulundu.

HDP-İYİ PARTİ BİR ARADA

Toplantıda, İYİ Parti ve HDP, Meclis çatısı altında ilk kez aynı karede yer aldı.

 

 
 

İYİ Parti'yi Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu temsil etti. HDP'den ise Ayşe Sürücü, Habip Eksik, Hüda Kaya, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sait Dede ve Züleyha Gülüm toplantıda bulundu.

Basın toplantısında, aralarında Ali Şeker ve Murat Emir'in de yer aldığı CHP'li milletvekilleri hazır bulundu. TTB Başkanı Fincancı, sağlık alanında emek veren sağlık çalışanları olarak hekimlerin haklarını elde edebilmesi için mücadeleye yemin ettiklerini söyledi.

Fincancı, sağlıkçıların haklarının iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, "Biz toplumun sağlığı için de halk sağlığı için de mücadelenin bir parçası olması sebebiyle sağlık çalışanlarının sesini duyurmaya çalışıyoruz. Hekimlerimizi yitiriyoruz. Kamuda artık çalışamaz hale geldiler. Aldıkları ücretler açlık sınırına dayandı. Sağlık çalışanlarına özelde hakları verilebiliyor mu? Hayır. Genç meslektaşlarımız daha yoğun olmak üzere ülkeden gidiyorlar. 10 yılda yurt dışına giden hekim sayısı 59'dan 1405'e çıkmış. Bu haklarımızın tümüyle görmezden gelindiğini gösteren bir belgedir. Bu nedenle biz birlikte bu hakları almalıyız. Önce bizim bu mücadelemizi görüp bizim sesimizi duyduklarını düşündüğümüz sağlık otoritesi, Meclis'e getirdikleri teklifi geri çekti, 'Yeniden getireceğiz' dediler, yine olmadı.

Biliyoruz ki alanda çalışan meslektaşlarımız hazır; sağlık sistemi tümüyle durma noktasına gelebilir, hep beraber haklarımızı alıncaya kadar tüm sağlık sistemi durdurulabilir, aciller dışında. Öyle mi olmasını istiyoruz? Hayır" diye konuştu.

3 parti ve TTB'den sağlıkçılar için basın toplantısı

İLGİLİ HABERLER