Ekonomi
  • 8.6.2023 17:46

Türkiye büyüdü Avrupa küçüldü! Kritik veriler açıklandı

Avro Bölgesi, alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının tüketici harcamalarını baskılamasının etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 daralarak, teknik olarak resesyona girdi. Türkiye ekonomisi ise 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4 büyüme kaydetti. Bununla beraber OECD 2023 yılının tamamı için Türkiye'ye yönelik büyüme tahminini yükseltti.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi'nin 2023 yılı ilk çeyrek büyüme oranlarına ilişkin verileri güncelledi.Avrupa için kriz çanlarının çaldığı dönemlerde dahi büyüme kaydeden Türkiye, 2021 yılında yüzde 11, 2022 yılında yüzde 5,6 büyüme kaydederek G-20 ve OECD ülkeleri arasında üst sıralarda yer aldı. Avrupa Ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 daralırken Türkiye aynı dönemde yüzde 4 büyüyerek beklentileri aştı.

Avrupa İstatistik Ofisinin verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH), 2023'ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 azaldı. Öncü verilerde, Avro Bölgesi'nin çeyrek bazda yüzde 0,1 yıllık bazda da yüzde 1,3 büyüdüğü öngörülmüştü. Ekonomi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,1 daralmıştı.

Böylece ilk çeyrekteki yüzde 0,1 daralmanın ardından bölge ekonomisi, "üst üste iki çeyrek GSYH'de küçülme yaşanması" olarak ifade edilen teknik resesyona girmiş oldu.

Avro Bölgesi'nde GSYH, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 artış kaydetti.Piyasa beklentileri ekonominin çeyreklik bazda sabit kalması, yıllık bazda yüzde 1,2 büyümesi yönündeydi. Açıklanan veriler piyasa beklentilerinin altına gerçekleşti.

AB'de mevsimsellikten arındırılmış GSYH, yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 1 arttı.

Güncellenme Tarihi : 8.6.2023 17:48

İLGİLİ HABERLER