Sağlık
  • 15.1.2011 14:33

TÜRKİYE DEPRESYONDA MI?

ERZURUM (İHA) - TurkNet için bir kamuoyu araştırma platformu tarafından yapılan ve 3 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye depresyonda mı?” konulu araştırmanın sonuçlarına göre, her on kişiden üçü kendini sürekli olarak üzüntülü ve umutsuz hissediyor. Bu kişiler, daha önceleri zevk alarak yaptıkları aktivitelerden artık hoşlanmıyor ve çevrede olup bitenlere karşı ilgisiz kalıyorlar.
Ankete katılanlar, yine aynı oranda, fiziksel herhangi bir sıkıntıları olmamasına rağmen hareketlerinde aşırı bir yavaşlama olduğunu veya tam tersine içlerindeki rahatsızlıktan dolayı aşırı hareket etmeye başladıklarını söylüyorlar. Bu kişiler, kendilerine verdikleri değerde ve duydukları güvende azalma olduğunu, kendilerini sürekli eleştirmeye ve suçlamaya başladıklarını, dikkatlerini toplamada ve yeni şeyler öğrenmede güçlük çektiklerini, hatta günlük kararları vermekte zorlandıklarını belirtiyorlar.
Araştırma sonuçlarına göre depresyon, bayanlarda erkeklere göre ve bekarlarda evlilere göre biraz daha fazla görülüyor. Üst yaş grubundan genç yaş grubuna ve üst gelir düzeyinden alt gelir düzeyine doğru gidildikçe, depresyon ihtimali yükseliyor. Ayrıca, kişilerin eğitim düzeyi azaldıkça depresyon belirtileri de artıyor.
NG İnternet Hizmetleri’nin www.benderimki.com platformu üzerinden gerçekleştirdiği TurkNet anketi, katılımcıların yüzde 28’inin depresyonda olma ihtimalinin yüksek, bu oranın ise Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği genel rakamların çok üstünde olduğunu gösteriyor.

Güncellenme Tarihi : 23.3.2016 23:01

İLGİLİ HABERLER