Gündem
  • 29.9.2004 11:30

TÜRKİYE TARİHİNİN EN PAHALI OTOMOBİLİ SATILDI,ALAN GİZLİ TUTULUYOR!

 

 

İstanbul iş ve sosyete dünyası, Mercedes'in ana bayii Mengerler'in Etiler Showroom'unda boy gösteren Maybach 62'nin sahibinin kim olduğunu konuşuyor.

Sipariş üzerine getirilen ve pahalı araçlara merakı ile tanınan bir işadamının satın aldığı Maybach 62,836 bin euroluk fiyatı ile şu ana kadar Türkiye'de satılan en pahalı otomobil ünvanını da eline geçirmiş durumda. Maybach'ın yeni sahibi hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılırken özellikle iki isim üzerinde duruluyor.

DaimlerChrysler'in amiral gemisi olan ve lüks otomobil kavramına farklı bir anlam kazandıran Maybach, 62 ve 57 olmak üzere iki gövde seçeneğine sahip. Maybach 62 modeli 6.17 metre, Maybach 57 modeli ise 5.73 metre uzunluğunda olup el işçiliği ile üretiliyor.

Bir hafta daha Showroom'da
Maybach'ın sipariş üzerine ithal edildiğini ve yaklaşık bir hafta daha sergileneceğini belirten Mengerler'in Satış Müdürü Cem Aşık, Maybach 62'nin fiyatının 836 bin euro olduğunu söyledi.

Aşık şu ana kadar tek bir sipariş verildiğini, yeni sipariş verecek olanların ise en az 6 ay beklemek zorunda olacaklarını belirtti. Maybach markası, 1921'den 1941'e kadar lüks otomobil tutkunlarının vazgeçilmeziydi. İlk Mercedes marka otomobillerin efsanevi tasarımcısı ve mühendisi olan Wilhelm Maybach'ın kendi adını verdiği otomobil, toplam 1800 adet üretilmiş ve imalatı, İkinci Dünya Savaşı'yla birlikte durdurulmuştu. Yeni Maybach, 60 yıllık aradan sonra 21'inci yüzyılın teknolojisi ve el işçiliği ile üst sınıf otomobiller arasında zirveye yerleşti.

Yeni teknolojilerin geliştirilmesinde öncü olan DaimlerChrysler, Maybach'ta, Mercedes-Benz'de kullandığı SBC (Sensotronic Brake Control-elektrohidrolik fren sistemi), Airmatic Dual Control süspansiyon, Comand APS gösterge sistemi, Linguatronic sesli kumanda sistemi gibi gelişmiş donanımları standart olarak sunuyor. SBC olarak adlandırılan ve uçaklardaki ile aynı çalışma prensibine sahip olan fren sistemi ise yağışlı havalarda disklerin performansı etkilenmesin diye her 5 dakikada bir hafif bir frenleme yaparak onları kurutuyor.

Şoförlü kullanım için tasarlanan otomobilin ana oturma mekanı olan arka koltuklara 85 derecelik açıyla açılabilen kapılardan giriliyor. Maybach koltukları en değerli deri türlerinden olan "Grand Nappa" dan üretiliyor. Kabinde ayrıca Nappa ile Nubuk türü deriler ve değerli ahşap kaplamalar yer alıyor. Uzun yolculukların konfor içinde tamamlanması için Maybach 62'nin arka koltukları uçakların "fist class" sınıfında olduğu gibi yatar hale getirilebiliyor. Ayrıca tüm koltuklarda Mercedes-Benz'de de kullanılan koltuk kliması ve masaj sistemi bulunuyor.

3.4 ton ağırlığına rağmen, 5.4 saniyede 100 km hıza çıkıyor
6.1 metrelik uzunluğu ve 3.4 tona yaklaşan kilosu ile dikkat çeken Maybach'da 550 beygirlik güç üreten 5.513 cc hacminde çift turbolu V12 motor kullanılıyor. Bu motor ağırlığına rağmen otomobili 5.4 saniye gibi neredeyse bir Ferrari ile boy ölçüşecek çeviklikle 100 kilometre hıza ulaştırıyor.

Otomobilin istenildiğinde karartılabilen panoramik cam tavanı oldukça etkileyici. 21 hoparlörlü BOSE surround ses sistemi, 4 bölgeye farklı ayarlanabilen otomatik klima, ses ve ısı geçirmeyen camlar, navigasyon, ceviz, kirazağacı ahşap kaplama, kablosuz kulaklıklar, yolcular için katlanabilen masalar her araçta kolay kolay bulunmayacak donanımlar olarak müşteriye sunuluyor.

VATAN

Güncellenme Tarihi : 16.3.2016 22:59

İLGİLİ HABERLER